BilimMayıs 13, 2022

IBM, kuantum bilgisayarlarını satışa çıkartacağını açıkladı

Kuantum bilgisayarlar konusunda değerli şirketlerden IBM, ellerindeki makineleri satışa çıkaracağını açıkladı. Açıklama direkt olarak IBM CEO ...

Kuantum bilgisayarlar konusunda değerli şirketlerden IBM, ellerindeki makineleri satışa çıkaracağını açıkladı. Açıklama direkt olarak IBM CEO’sundan geldi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, IBM’in düzenlediği Think konferansı öncesinde Reuters’a, şirketin önümüzdeki 3 yıl içinde binlerce kuantum bilgisayarı satışa çıkaracağını söyledi. Krishna, 2025’te satışa çıkması gereken aygıtların 4 bin kübitten fazla bilgi süreç gücüne sahip olacağını söylerken, bu makinelerin araç filolarının yönlendirilmesinde, finansal risk modellemelerinin iyileştirilebilmesinde ve gibisi işlerde kullanılabileceğini açıkladı.

IBM’in kuantum makineleri sahiden güçlü aygıtlar. Bugünün makinelerinde 127 kübit olduğunu düşürsek, IBM’in satışa çıkaracağı makinelerin ne kadar güçlü olduğunu daha güzel anlayabiliriz. Pekala, kuantum bilgisayar tam olarak nedir?

Kuantum bilgisayar nedir?

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğini kullanan bilgisayar çeşidi olurken, rastgele bir sıradan bilgisayardan çok daha yüksek ve verimli süreç gücüne sahip olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Klasik bilgisayarlar “bit”lerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 yahut 0 bedelini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içermesiyle klasik bilgisayarlardan ayrılıyor. Mümkünlük hesaplama konusunda şu an için en uygun tahlil olarak kuantum bilgisayarlar gösterilirken, bu aygıtlar her bir potansiyel karşılık için birebir anda hesaplama yapabiliyor, yani milyarlarca ihtimali birebir anda hesaplayabiliyor.

Arvind Krishna da buna atıfta bulunarak, “Bazı şeyleri abartmış olabiliriz,” diyor ve kuantum bilgisayar inşa etmenin, Yapay Zeka (AI) geliştirmekten daha sıkıntı bir iş olduğunun altını çiziyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler