AppleHaziran 6, 2022

İki geliştirici, 9 yaşındaki bir iPad Air de dahil olmak üzere, eski iPad’lerde Linux çalıştırmayı başardı

Bir küme geliştirici, 2013 yahut 2014 periyoduna ilişkin iPad'iniz artık Apple'dan güncelleme almadığı ve gereksiniminiz olan uygulamaları ...

Bir küme geliştirici, 2013 yahut 2014 periyoduna ilişkin iPad’iniz artık Apple’dan güncelleme almadığı ve gereksiniminiz olan uygulamaları çalıştırmayı durdurduğu için alternatif bir yazılım tahlili üzerinde çalışıyor. Geliştiriciler Konrad Dybcio ve Markuss Broks, eski bir iPad Air 2’de Linux kernel sürüm 5.18’i çalıştırmak için işbirliği yaptı. Apple tarafından öteki hiçbir işletim sistemini çalıştırmayacak halde tasarlanmış bir aygıt için maksadın son derece büyük olduğu söylenebilir.

Proje, öncelikle Android aygıtlar için yapılmış, nispeten küçük fakat etkin olarak geliştirilmiş bir dağıtım olan “postmarketOS” isimli Alpine Linux tabanlı bir dağıtımı kullanıyor üzere görünüyor. Dybcio, projeyle ilgili birinci tweetinde bir “checkm8” hashtag’i kullanarak donanıma erişmek için 2019’da yayınlanan “Checkm8” önyükleme açığını kullandıklarını kuvvetle ima etti.

Geliştiriciler, şimdilik ortalarında iPad Air, iPad Air 2 ve birkaç jenerasyon iPad küçük bulunan A7 ve A8 tabanlı çipleri kullanan kimi eski iPad donanımlarında Linux çalıştırıyor. Fakat sonraki tweet’ler, iPhone 5S ve yepyeni HomePod dahil olmak üzere, içinde A7 yahut A8 bulunan rastgele bir aygıtta Linux’u çalışır hale getirmenin mümkün olacağına işaret etti.

Olağan ki bu, Apple donanımlarında Linux çalıştırmayı hedefleyen tek proje değil. Asahi Linux, Apple’ın Mac’lerindeki M1 çipleri için bilakis mühendislik dayanağı vermeye ve yamaları Linux kerneline entegre edilebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Project Sandcastle, bir Android yapısı kurarak iPhone 7’de çalışmasını sağladı. iSH üzere uygulamalar iOS yahut iPadOS üzerinde çalışan bir Linux kabuğu sunmayı hedefliyor. Linux’u direkt donanım üzerinde çalıştırmak kadar âlâ olmasa da, birtakım durumlar için kullanışlı olacağı kesin.

Linux uğraşı üzerindeki geliştirme çalışmaları şimdi erken evrelerinde bulunuyor. Geliştiricilerin paylaştığı fotoğraflar, bir evrak sistemini bağlayamadığı için başarısız olan temel bir önyükleme sürecini gösteriyor ve Dybcio, USB ve Bluetooth dayanağı üzere temel şeylerin çalışmadığını belirtiyor. Ağ, ses ve grafik hızlandırma süreçlerinin düzgün formda çalışmasını sağlamak da sıkıntı olacaktır. Lakin Linux’u başlatabilmek, projeye yardımcı olmak isteyen öbür geliştiricilerin dikkatini çekebilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler