Yapay ZekaMayıs 10, 2022

İnanılmaz bir iş yapan yapay zeka uygulaması: DALL·E 2 ile tanışın…

Teknoloji şahane olsa da, vakit zaman biraz sıkıcı hale gelebiliyor. Lakin ortada bir, yeni bir teknolojik gelişme şaşırtan ve heyecan verici ...

Teknoloji şahane olsa da, vakit zaman biraz sıkıcı hale gelebiliyor. Lakin ortada bir, yeni bir teknolojik gelişme şaşırtan ve heyecan verici olabiliyor. Kendisinden istenen her şeyi çizebilen bir yapay zeka, işte bu kategoriye giren bir yenilik.

OpenAI tarafından geliştirilen bu yapay zeka yazılımın ismi DALL·E 2 ve kullanıcı tarafından yazılarak tanımlanan bir resmi makine tahsilini kullanarak çizebiliyor. Geliştiriciler, https://openai.com/blog/dall-e/ adresinden ulaşabileceğiniz web sitesinde yapay zekayı denemenize imkan vereceklerini açıkladılar.

Örneğin, “fotogerçekçi bir stilde cet binen bir astronot” çizmesini istediğinizde, yapay zeka uygulaması tam olarak bu türlü bir manzara oluşturuyor. Burada “fotogerçekçi” yerine “Karakalem” dediğinizde fotoğrafın karakteri bir anda değişiyor. Aslında ortada çizilen bir şey yok, imajların tamamı yapay zeka tarafından üretiliyor.

Aslında bu etkileyici yapay zeka uygulaması, teknik demoların çok ötesine de geçiyor. En detaylı istekleri işleyebiliyor ve çağdaş bir sanat müzesinde görebileceğiniz manzaralar üretebiliyor. Demoda direktör Karen X Chang bunu gösterdi. Evvel DALLA·E 2’den bir sonsuzluk merdiveninden çıkan bir kız çizmesini istedi, sonra da bir sonsuzluk merdiveninden gökyüzündeki kurabiyeden meydana gelmiş bulutlara çıkan bir kızı çizmesini istedi. Yapay zeka bu iki isteği de muvaffakiyetle yerine getirdi.

DALL·E 2’in geliştiricileri, sistemi etiketlenmiş fotoğraflarla eğitiyor. DALL·E 2 binlerce “otomobil”, binlerce “ev” yahut binlerce “kahve” resmi kaydetmiş üzere görünüyor. Tüm bu kayıtların tutulduğu bilgi tabanına bakıyor ve kullanıcının istekleri ile en düzgün örtüşecek resmi çıkartıyor. Birçok makine tahsili programı ile birebir teknikleri kullanan bu uygulamanın farkı, yeri geldiğinde boşlukları kendi kendine doldurması.

Sistemin nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler