BilimNisan 26, 2022

Indiana Jones’un küçük akrepler hakkındaki teorisi gerçek çıktı

Indiana Jones, Kristal Kafatası Krallığı'nda yeni ısırılan oğluna "Akrepler kelam konusu olduğunda, ne kadar büyükse o kadar düzgün" diyordu ve ...

Indiana Jones, Kristal Kafatası Krallığı’nda yeni ısırılan oğluna “Akrepler kelam konusu olduğunda, ne kadar büyükse o kadar düzgün” diyordu ve ekliyordu: “Küçük olan seni ısırır, bunu kapalı tutma.” Görünüşe nazaran Indiana Jones işini biliyormuş.

İrlanda Ulusal Üniversitesi (NUI) Galway’deki bir araştırmacı grubu, daha küçük kıskaçlara sahip daha küçük akreplerin, büyük akrabalarından daha güçlü zehirleri olduğunu tespit eden bir çalışmada bu fikri test etti. Üniversitenin söylediğine nazaran, her yıl bir milyondan fazla akrep sokması hadisesi ve binlerce mevt yaşanıyor.

Mart ayında Toxins mecmuasında yayınlanan makalede 36 akrep çeşidi incelendi. NUI Galway, Perşembe günü yapılan açıklamada, “Bu, Brezilya sarı akrebi üzere analizlerindeki en küçük akreplerin zehirlerinin, tahlillerdeki kaya akrebi üzere en büyük cinslerden 100 kat daha güçlü olduğunu gösteriyor” denildi.

En güçlü zehre sahip akreplerin daha küçük vücutları olmasının yanı sıra daha küçük kıskaçları da vardı. Araştırmanın başyazarı ve NUI Galway’de zooloji alanında çalışan yüksek lisans öğrencisi Alannah Forde, “Kalın kıskaçlı akrep üzere cinsler küçük ila orta büyüklükte olabilirken, nispeten zayıf zehirleri yerine temel olarak büyük kıskaçlarını kullanırlar” dedi. Bir karşılaştırma yapıldığında, Deathstalker (Leiurus quinquestriatus) akrepler üzere küçük gövdeli, küçük kıskaçlı tipler, bilhassa çocuklar yahut alerjisi olanlar için çok tehlikeli olabiliyor.

Akrep boyutu ile zehir gücü ortasındaki ilişkiyi anlamak tıbbi tedavilere yardımcı olabilir. Kıdemli müellif ve zehir uzmanı Michael Dugon’un söylediği üzere “Gerçek tedaviyi uygulamak için sorumlu tipi belirlemek çok değerlidir ve ‘daha büyük daha iyidir’ üzere kolay bir kural, hayat kurtarmaya yönelik birinci küçük adımdır.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler