BilimMayıs 16, 2022

İngiltere göklerinde bir anda ortaya çıkan ateş topu, büyüleyici manzaraların oluşmasına neden oldu

İngiltere'de geçtiğimiz haftalarda gökyüzünde görülen dev ateş topu etkileyici bir manzaranın oluşmasına neden oldu. Bu göz kamaştırıcı imgeye ...

İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda gökyüzünde görülen dev ateş topu etkileyici bir manzaranın oluşmasına neden oldu. Bu göz kamaştırıcı imgeye neden olan meteor, İngiltere’nin güney batısında gökyüzünde parladı ve Güney Galler, Hertfordshire ve Batı Sussex’te görüldü.

Birleşik Krallık üzerinde meteorları ve ateş toplarını kaydeden 153 tespit kamerasından oluşan bir ağ işleten Birleşik Krallık Meteor Ağı (UKMON), ateş topunun 00:39 BST’de (23:39 GMT) on beş kamerası tarafından yakalandığını söyledi.

UKMON’un söylediğine nazaran, kimi raporlarda ateş topunun yeşil bir renge sahip olduğu söyleniyor ve bu, meteoroidin bileşimine işaret edebilir. UKMON’a nazaran, meteorun bu rengi daha yüksek magnezyum içeriğine sahip olduğunu gösterebilir.

Ayrıyeten meteor, Fripon (Fireball Recovery ve Gezegenler Ortası Müşahede Ağı) ve GFO (Global Fireball Observatory) kamera sistemlerinde de kaydedildi.

UK Meteor Network’ün kurucusu Richard Kacerek, MailOnline ile yaptığı görüşmede “UKMON datalarından elde edilen ön tahlil, yerden yaklaşık 30 km yüksekliğe ve 6.9km/s sürate işaret ediyor” dedi.

Shropshire’a düştüğü düşünülen göktaşı için arama çalışmaları devam ediyor.

İngiltere Ateş Topu Birliği’nden (UKFAll) bilim insanları, göktaşı kesimlerinin pazar kasabası Shrewsbury’nin güneyinde bir yere düştüğüne inanıyor. Lakin, üç haftalık aramanın akabinde ve kimi “gerçekten umut verici” bildirimlere karşın, şimdi resmi olarak göktaşının hiçbir modülü bulunamadı…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler