Insilico, Yapay Zekâ Desteğiyle COVID-19 Aşısı Üretti

insilico yapay zek destegiyle covid 19 asisi uretti QW1RSrVp

2019 yılında patlak veren ve kısa sürede tüm dünyada uzun süreli bir pandemiye ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19, pek çok insana göre son yılların en yıkıcı hastalıklarından birisi. Bu virüsle ilgili kısa sürede etkili ilaçlar geliştirilse de COVID-19 şu anda dünyanın pek çok yerine hâlâ etkilerini ciddi şekilde gösteriyor.

Son yıllarda teknolojinin ve yapay zekânın hızla gelişmesiyle birlikte sağlık sektörü de yapay zekânın gücünden yararlanmak için çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Hong-Kong merkezli ilaç firması Insilico Medicine ise çoktan yapay zekâ desteğiyle geliştirilen ilk COVID-19 aşısını üretti bile.

Klinik testler Çin’de başladı bile

c5353ddd9f4df0583bbc99eb5d00c4a937c05add

Kurucuları Kanadalı olan ancak Hong-Kong merkezli olan Insilico Medicine, geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamada sağlık sektörüne özel hazırlanan bir yapay zekâ modelinin de desteğiyle bugüne dek üretilen en etkili ve “mükemmele yakın” COVID-19 aşısını ürettiklerini açıkladı. Normalde aylar süren laboratuvar testlerini yapay zekâ sayesinde sadece birkaç günde tamamladıklarını belirten Insilico kurucusu olan Alex Zhavoronkov, açıklamasında yapay zekânın “ilacın hangi enzimleri hedef alacağının belirlenmesinde” kritik rol oynadığını ve laboratuvar ortamında yapılan simülasyonlarda ilacın beklenenin çok üstünde etkili olduğunun saptandığını belirtti.

Insilico’nun yeni COVID-19 aşısı, virüste bulunan ve proteaz olarak bilinen enzimleri birbirlerine bağlayarak bu enzimlerin insan vücuduna etki edememesini sağlıyor. Oxford Üniversitesi Eski Başkanı Dr. Peter Juni ise Insilico’nun yeni ilacı hakkında “İlacın hedefi bence harika. Çünkü hedeflenen proteazlar insan vücudunda bulunan proteazlardan farklı ve bu yüzden ilacın yanlış proteazları hedef alarak vücuda zarar vermesi neredeyse imkânsız.” ifadelerini kullanarak ilacın etkili ve güvenilir olabileceğini belirtti.

Insilico araştırmacıları bu aşının üretiminde kullanılan yapay zekâ hakkında açıklama yapmaktan kaçınırken ilk klinik testlerin önümüzdeki perşembe günü Çin’deki laboratuvarlarla başlayacağını açıkladı.