İnternetMayıs 31, 2022

Instagram logosunu değiştirdi, tam ekrana geçiyor ve artık “Instagram Sans” isimli kendi yazı tipi bile var!

Instagram, yayınladığı bir blog yazısında yaptığı açıklamada, bu hafta "görsel bir yenilenme" başlattığını duyurdu. Bu kapsamda platform, biraz ...

Instagram, yayınladığı bir blog yazısında yaptığı açıklamada, bu hafta “görsel bir yenilenme” başlattığını duyurdu. Bu kapsamda platform, biraz değiştirilmiş, daha parlak yeni bir logo, farklı bir yazı tipi ve tam ekran sistemi sunmaya başlıyor. Instagram, dizayndaki yeniliklerin “daha sürükleyici ve kapsayıcı tecrübelere ulaşmaya yardımcı olmak için” düşünüldüğünü söylüyor.

Yeni yazı tipine “Instagram Baht” ismi verildi ve Instagram’ın logosundan ilham alındı. Instagram, yazı tipinin karelerden ve dairelerden esinlenerek tasarlandığını söylüyor. Yeni yazı tipi ayrıyeten birden çok küresel komut evrakı içeriyor. Şirket, Instagram Baht’ın grotesk ve geometrik tarzların çağdaş bir remiksi olduğunu söylüyor. Yeni yazı tipleri ortasında Instagram Talih Regular, Bold, Light, Medium, Condensed ve Condensed Bold var. Buradan yeni yazı tipleri hakkında çok ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkün.

Blog yazısında “Instagram Talih, global topluluğumuzun kendilerini Kıssalar ve Reels üzere alanlarda söz etmeleri için yeni bir yol” diyor ve devam ediyor: “Bu yeni yazı tipini tasarlarken gayemiz Instagram Baht’ı global olarak erişilebilir kılmaktı. Yazı tipini Arapça, Tayca ve Japonca dahil olmak üzere global komut belgelerine uyarlamak için dünyanın dört bir yanındaki lisan uzmanlarıyla paydaşlık kurduk. Kendilerini seçtikleri rastgele bir lisanda tam olarak söz etmek için kültürü ileriye taşıyan tüm yaratıcılarımızı ve topluluk üyelerimizi desteklemek istiyoruz.

Yeni Instagram logosu

Şirket, muhtemelen birinci bakışta fark etmesiniz de, logosunda küçük değişiklikler yaptı. Logo, açıklamada belirtildiği üzere, “aydınlatılmış ve canlı hissettirmek için artık daha canlı.”

Instagram, gradyanın bir 3D modelleme süreci kullanılarak yine tasarlandığını belirtiyor. Yeni tam ekran pazarlama sistemi açısından Instagram, “ileriye dönük içerik” olacak ve sadeliği kutlayacak biçimde tasarlandığını söylüyor.

Tam ekran Instagram tecrübesi

Tam ekran sisteminin üzerinde çalışıldığı aslında biliniyordu. Instagram’ın TikTok gibisi bir tam ekran ana sayfa nizamını test ediyor ve yakında kullanıma sunacak üzere görünüyor. Nizam, fotoğrafların ana sayfa akışında görüntülenme halini büsbütün değiştiriyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler