BilimMayıs 11, 2022

James Webb Uzay Teleskobundan gelen tüm vakitlerin en net uzay imgeleri, işte bu türlü görünüyor

James Webb Uzay Teleskobu’nun optik düzeneğinin son ayarları yapıldı ve üzerindeki bilimsel aygıtlarla senkronizasyonu tamamladı. Bu süreç ...

James Webb Uzay Teleskobu’nun optik düzeneğinin son ayarları yapıldı ve üzerindeki bilimsel aygıtlarla senkronizasyonu tamamladı. Bu süreç sonrasında elde edilen test imgeleri de ortaya çıkmaya başladı. Çok etkileyici olan imajlar, bundan evvelki kızılötesi teleskop imgeleri ile karşılaştırıldığında, ortadaki farkın dağlar kadar olduğu görülüyor. NASA, farkı vurgulamak içi gökyüzünün hem Spitzer hem de James Webb Uzay Teleskobundan alınan manzaralarını yayınladı.

James Webb Uzay Teleskobu şimdiye kadar uzaya gönderilmiş olan en büyük ve en güçlü teleskop. Şu anda hala çalışmakta olan Hubble Uzay Teleskobu ve birkaç yıl evvel emekliye ayrılan Spitzer Uzay Teleskobu ile karşılaştırıldığında, manzara kalitesi ve çözünürlük açısından son derece üst düzeyde. Bu fark, aşağıdaki imajda de açıkça belirli oluyor.

James Webb Uzay Teleskobu kozmosa kızılötesi ışık aralığından bakıyor ve astronomların cihanın sırlarını çözmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Üstteki mukayeseli imgede, Spitzer ve James Webb Uzay Teleskobunun Samanyolu’nun yörüngesinde dönen bir galaksi olan Büyük Magellan Bulutsusu imgeleri yer alıyor.

James Webb Uzay Teleskobu şimdi test kademesinde, fakat NASA yetkilileri dün birinci bilimsel imajların Temmuz ortasında alınmasının beklendiğini doğruladılar.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler