BilimMayıs 31, 2022

Kaliforniya ormanlarının gizemli canlıları uçan semenderlerin havada özgür dalış anları görüntülendi

Kaliforniya sekoya (kızılçam) ormanlarının doruklarında, gezgin semender - Aneides vagrans – ismi verilen bir canlı yaşıyor, besleniyor ve ...

Kaliforniya sekoya (kızılçam) ormanlarının doruklarında, gezgin semenderAneides vagrans – ismi verilen bir canlı yaşıyor, besleniyor ve enteresan bir biçimde havada süzülüyor. Bilim insanları, havada özgür dalış yapan amfibileri ve onların zahmetsizce süzülme ve karmaşık hava hareketlerini gerçekleştirme yeteneklerini ilgiyle takip ediyor.

Güney Florida Üniversitesi (USF) ve Berkeley’deki California Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir araştırma, amfibilerin hareket halindeki ağır çekim imajlarını yakalamak için bir rüzgar tüneli kullanarak gezici semenderin süzülme maharetlerini araştırdı. Rüzgar tüneli havada düşme şartlarını taklit ediyordu. Araştırma, Pazartesi günü Current Biology mecmuasında yayınlandı.

USF biyoloğu ve başyazarı Christian Brown’ın Pazartesi günü bir UC Berkeley basın açıklamasında söylediğine nazaran bu canlılar dönebiliyorlar, zıt dönerlerse kendilerini düzeltebiliyorlar, havada özgür dalış duruşunu koruyabiliyorlar ve yatay hareketler yapmak için kuyruklarını üst ve aşağı sallıyorlar.

Denetim yetenekleri etkileyici

Araştırma grubu, gezgin semenderleri, yerde yaşayanlar da dahil olmak üzere öteki semenderlerle karşılaştırdı. Yerde yaşayan amfibiler, rüzgar tüneli deneyinde bir muvaffakiyet gösteremedi. Brown, “rüzgar tünelinde çıldırmış üzere duruyorlar” dedi ve ekledi: “Karşılaştırıldığında, A. vagrans havada rahat ve hünerliydi.

Biyologlar, hayvanları incelemek için ağaçlara çıkıyorlar ve semenderlerin sıçrama ve kayma yeteneklerini de birinci defa bu formda fark ettiler. Gezgin semenderler, düşme anında yahut yırtıcılardan kaçınmak ya da bir ağaçtan inmek için zıplamaları gerektiğinde, uçma hünerlerini ağaç örtüsünde kalmanın bir yolu olarak kullanıyor üzere görünüyor. Bu canlıların, yerden 46 metreye kadar yükselen kızılçamlarda yaşadığı düşünülürse, bu süzülme yeteneklerinin ne kadar fazla işe yaradığını kestirim edebilirsiniz.

Bir UC Berkeley görüntüsü, semenderlerin zıplarken nasıl göründüklerini gösteriyor…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler