BilimNisan 25, 2022

Kediler, sahiplerini neden sabahın erken saatlerinde uyandırır? Kedinizin sizi uyandırmasını önlemek için ne yapmalısınız?

Kediler gece aktivitesi için evrimleşmiş olsalar da evcilleştirme sırasında insan ömür üsluplarına ahenk sağlamışlardır. Evcil kediler, gecenin ...

Kediler gece aktivitesi için evrimleşmiş olsalar da evcilleştirme sırasında insan ömür üsluplarına ahenk sağlamışlardır. Evcil kediler, gecenin ortasında değil, sabahın erken saatlerinde ve alacakaranlıkta en etkin olma eğilimindedir. Ayrıyeten aktivite döngülerini insan mesken arkadaşlarına uyacak biçimde değiştirirler.

Çoğunlukla bu, gece uyuduğunuzda kedinizin de dinlenmesi gerektiği manasına gelir. Ve birçok insan kedileriyle yatar. ABD’de bayanlarla yapılan bir ankette, yaklaşık %30’luk bir kısmın en az bir kediyle uyuduğu görülüyor.

Buna karşın, pek çok evcil kedi çok erken saatlerde sizi uyandırmak isteyecektir. Kedinizin neden sizi uyandırdığını anlamak, bu davranışı nasıl durduracağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kediniz aç mı?

En yaygın nedenlerden biri kedinizin aç olmasıdır. Ne yazık ki, uykulu bir insanın yaptığı birinci şeylerden biri kedisini beslemek olmaktadır. Bu, sizi uyandırmasını ödüllendirmeniz ile eş pahadır ve kedinin yeniden birebir şeyi yapma mümkünlüğünü artırır.

Bu sorunu çözmeye başlamak için kedinizin gün içerisinde gereğince yemek yediğinden emin olun. Yatmadan çabucak evvel onlara mama yahut doyurucu bir atıştırmalık verebilirsiniz.

Kedinizi ekseriyetle sabahları besliyorsanız, kedinizin uyanma saatini kahvaltı saatiyle ilişkilendirmediğinden emin olmanız gerekir. Yataktan kalktığınız vakit ile kedinin mamasını verdiğiniz vakit ortasında bir boşluk bırakın. Yataktan kalktıktan sonra en azından yarım saat beklemeye çalışın.

Ayrıyeten kedinizi, örneğin “kahvaltı zamanı!” diyerek beslenmeyle öbür bir şeyi ilişkilendirmesi için eğitebilirsiniz.

Günlük rutinde sapmalar

Bir öbür sebep, kedinizin günlük bir rutininin olmaması olabilir. Kediler iddia edilebilirliği sever. Tertipli bir rutini sürdürmek, kedilerde gerilim düzeylerinin azalmasıyla bile ilişkilendirilmiştir.

Bir rutini sürdürmek için yemek vakitlerini, oyun vakitlerini ve bakımları her gün yaklaşık olarak birebir saatlerde yapmaya çalışın.

Kumlarını sistemli, öngörülebilir aralıklarla temizleyin. Kirli yahut bozulmuş kum, kedinizin sizi uyandırmasının bir nedeni olabilir. Gerekmedikçe kum kutularını, yemek kaplarını yahut tırmalama direklerini hareket ettirmemeye çalışın.

Etraflarında bir şey değişirse, örneğin tatile giderseniz, mobilyalarınızı değiştirirseniz yahut konutunuzda bir mühlet kalacak yeni bir konuğunuz yahut evcil hayvanınız olursa, kediniz sabah erken uyandırma alışkanlıklarına dönebilir. Bu kediler için tipiktir. Rutini olabildiğince dengeli tutun ve bir mühlet sonra kediniz yeni olağana alışacaktır.

Kediniz yeteri kadar oyun oynayabiliyor mu?

Her ne kadar kedilerin uyumayı sevdikleri yaygın bir bilgi olsa da, birebir vakitte bizim üzere oynamayı ve bedenlerini hareket ettirmeyi de severler. Şayet günün büyük kısmında konutta değilseniz, kedinize meskende oynayabileceği yahut uğraşabileceği çeşitli oyuncaklar ve cisimler sağlamanız kıymetlidir.

Tırmalama direkleri, kedilere tırmanabilecekleri ve esneyebilecekleri bir yer sunar. Toplar, yumuşak ve motorlu oyuncaklar onlara oynama ve idman yapma fırsatı verir.

Evdeyken, kedinizi etkileşimli bir oyuncakla (kedi değneği gibi) oynatın yahut meskenin içerisinde bir kovalamaca oyunu oynayın. Kedinizin keyif alacağı yeni bir oyun bulmayı da deneyebilirsiniz.

Kediler çabuk sıkılır. Oyunlarda çeşitliliği koruyun. Ve yatmadan bir saat evvel kedinizle oynamayın. Ülkü olarak, dışarı çıkmadan evvel ve meskene döndüğünüzde bir oyun seansı, kedinizin gece boyunca sessiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Kedinizin sizi uyandırma alışkanlığı bir müddet daha devam edebilir. Bu davranış, kediniz alıştıkça kısa vadede daha da berbatlaşabilir. Kıymetli olan nokta, kedinizin gece yahut sabahın erken saatlerindeki davranışlarını görmezden gelmektir. Ayağa kalkmayın ve şayet yapabiliyorsanız, sizi uyandırdıklarında kedinizle etkileşime geçmeyin. Bu tıp etkileşimler, kedinizin sizi uyandırmayı istediği bir şeyi yapması ile ilişkilendirmesine sebep olacaktır.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler