BilimHaziran 6, 2022

Kendi kendine okyanusu geçen birinci otonom gemi: Prism Courage

Otonom gemiler dünyasında ileriye hakikat küçük lakin kıymetli bir adım daha atıldı. Hyundai'nin yan kuruluşu Avikus, birinci sefer okyanusta ...

Otonom gemiler dünyasında ileriye hakikat küçük lakin kıymetli bir adım daha atıldı. Hyundai’nin yan kuruluşu Avikus, birinci sefer okyanusta büyük bir geminin otonom navigasyonunu tamamladığını açıkladı.

Fotoğrafta de görülen Prism Courage gemisi 1 Mayıs’ta Meksika Körfezi’ndeki Freeport limanından ayrıldı ve Avikus’un yapay zeka takviyeli HiNAS 2.0 sistemi, gemiyi Güney Kore’nin batısındaki Chungcheong Eyaletindeki Boryeong LNG Terminali’ne götürdü. Yaklaşık 19.884 kilometrelik seyahatin yarısının büsbütün otonom gerçekleştirildiği belirtiliyor. 2. düzey otonom teknolojisini kullanan gemi yol boyunca öbür gemileri, hava durumunu ve farklı dalga yüksekliklerini hesaba katarak ilerledi.

Otonom gemiler hem daha az mürettebat ile çalışıyor, hem de etrafa daha az ziyan veriyor. Avikus, HiNAS’ın optimal rota planlaması sayesinde Prism Courage gemisinin yakıt verimliliğinin yüzde 7 arttığını, emisyonların yüzde 5 azaldığını açıkladı.

Otonom sürüş gerçek olsa da, yeniden de mürettebatsız gemilere şimdi çok uzağız. Seyahatin yarısında gemi tekrar kaptan tarafından yönlendirildi ve otonom olan kısmının büyük kısmı nispeten inançlı olan açık denizde gerçekleşti. Kalabalık rotalar ve limana yanaşma – ayrılma sırasında hala insan gücü gerekiyor.

Avikus, HiNAS 2.0 sistemini yıl sonunda ticari hale getirmeyi planladığını söylüyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler