BilimHaziran 2, 2022

Kısa mühlet sonra uzaya roket fırlatmaya hazırlanan Çin’e “sinyal bozucu” ile sabotaj mı yapıldı?

Lokal haber kaynaklarının söylediğine nazaran, Çin'deki bir uzay merkezinde bulunan araştırmacılar, planlanmış bir roket fırlatmasından yalnızca ...

Lokal haber kaynaklarının söylediğine nazaran, Çin’deki bir uzay merkezinde bulunan araştırmacılar, planlanmış bir roket fırlatmasından yalnızca haftalar evvel, üslerinin dışında bir sinyal bozucu aygıt (jammer) bulduklarını açıkladı. Yangtze Evening News tarafından Pazar günü yapılan habere nazaran aygıt, yaklaşık iki hafta evvel Gansu eyaletindeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi yakınında dolaşan bir arabada bulundu.

Uzay Merkezi, olayın bir sabotaj aksiyonu olup olmadığını söylemedi, lakin haber kaynağının söylediğine nazaran sinyal bozucu bir roketin navigasyon sistemlerine müdahale edebilir ve yoldan çıkmasına sebep olabilir.

Çin, Shenzhou-14 roketi aracılığıyla Tiangong Uzay İstasyonu’na üç astronot gönderecek. Mürettebat ortasında, 2012 yılında uzaya gönderilen birinci Çinli bayan olan Liu Yang da bulunuyor.

Yangtze Evening News’in söylediğine nazaran, Jiuquan Uzay Merkezi’ndeki bilim insanları bu ayın başlarında “anormal” parazit sinyallerini tespit etmeye başladılar ve birkaç gün boyunca bu sinyalleri takip ettiler. South China Morning Post (SCMP) tarafından söylenilene nazaran keşfedilen bu aygıt, azamî 10 metre menzile sahip olan tipik, küçük bir frekans vericiydi. Haber kaynağı, bu çeşit aygıtların, büyük bir Çinli e-ticaret sitesi olan “Taobao” üzere web sitelerinden satın alınabileceğini bildirdi.

Merkezden bir bilim beşerinin SCMP’ye söylediğine nazaran, bu aygıt küçük olmasına karşın, Dünya’nın 12.000 metreden yüksek olan noktalarından bağlantı kurmak için planlanmasından ötürü aslında zayıf olan uyduların sinyallerini bozmak için kullanılabilir.

Bu mürettebatlı vazife başarılı olursa, Çin’in Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) yanıtı olan Tiangong Uzay İstasyonu’nun son inşaat evresi başlamış olacak. Çinli astronotlar 2011 yılından bu yana ISS’den ABD güvenlik telaşları nedeniyle yasaklanmıştı.

“Cennet Sarayı” manasına gelen Tiangong, tek tek kurulacak üç modülden oluşuyor ve birinci modül Nisan 2021’den beri yörüngede.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler