BilimNisan 26, 2022

Kızıl gezegen Mars’ta, bugüne dek yaşanan en büyük iki sarsıntının kaydedildiği açıklandı

NASA'nın InSight Lander aracından gelen sismik dalga datalarını inceleyen araştırmacılar, Mars’ta 4,2 ve 4 büyüklüğünde, gezegenin şimdiye kadar ...

NASA’nın InSight Lander aracından gelen sismik dalga datalarını inceleyen araştırmacılar, Mars’ta 4,2 ve 4 büyüklüğünde, gezegenin şimdiye kadar gördüğü en büyük zelzelelerin yaşandığını bildirdi. Bir evvelki rekorun sahibi 2019’da gerçekleşen 3,7 büyüklüğünde bir sarsıntıydı.

Sarsıntılar 25 Ağustos 2021 ve 18 Eylül 2021’de meydana geldi. The Seismic Record mecmuasında yayınlanan bir raporda, iki zelzelenin ayrıntıları, pozisyonları ve yoğunlukları hakkında detaylar verildi.

Mars sarsıntıları, kimi sismik dalga cinslerinin direkt hareket edemediği gezegenin bir kesimi olan “çekirdek gölge bölgesi” olarak isimlendirilen yerde meydana geldi. Gezegenin çekirdeği tarafından bükülen dalgalar, InSight’ın sismometresine ulaşmadan evvel öbür yüzeylerden yansıyor. Arazi aracının sismometresi Aralık 2018’de çalışmaya başladı ve o vakitten beri 1.000’den fazla olay tespit etti. Bilgiler, bilim beşerlerine, derinliği ve yapısıyla ilgili detaylar da dahil olmak üzere Mars’ın iç yapısının fotoğrafını çizme imkanı veriyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler