BilimMayıs 11, 2022

Kızıl gezegen Mars’ta, şimdiye kadar tespit edilen en şiddetli Mars zelzelesinin yaşandığı bildirildi

NASA'nın Mars'taki InSight aracı, 5 büyüklüğünde bir Mars sarsıntısı (marsquake) tespit etti. Bu zelzele, uzay aracının 2018 yılının Kasım ayında ...

NASA’nın Mars’taki InSight aracı, 5 büyüklüğünde bir Mars sarsıntısı (marsquake) tespit etti. Bu zelzele, uzay aracının 2018 yılının Kasım ayında gezegene indiğinden bu yana meydana gelen en büyük sarsıntı olarak kayıtlara geçti. Bu, uzay aracının güneş panelleri, ilerleyen yıllarda aracın Mars’taki ömrüne son verecek bir formda toz toplamaya devam ederken, InSight için zahmetli bir vakitte gelen değerli bir an oldu.

InSight’ın Kızıl Gezegendeki misyonu, öncelikle yüzeyden gelen sarsıntıları algılayarak Mars’ın iç kısmını araştırmak. Bu gezegende, tipik olarak tektonik plakaların yer değiştirmesinden kaynaklanan Dünya’daki sarsıntıların bilakis, farklı zelzeleler meydana geliyor. “Mars depremlerinin”, gezegenin kabuğunun daha kırılgan olmasından ve çatlamasına neden olan vakitle soğumasından kaynaklandığı düşünülüyor. NASA’nın söylediğine nazaran, Fransa’nın uzay ajansı tarafından inşa edilen son derece hassas bir sismometreye sahip olan InSight, üç buçuk yıl evvel gezegene inişinden bu yana 1.313’ten fazla zelzele tespit etti.

InSight’ın hissettiği birinci zelzeleler nispeten düşük büyüklükteydi. Son sarsıntıya kadar, uzay aracının tespit ettiği en büyük Mars sarsıntısı 4.2 büyüklüğündeydi. 4 Mayıs’ta tespit edilen 5 şiddetindeki bu son sarsıntı, Dünya’da bazen yaşadıklarımızla karşılaştırıldığında hala hayli zayıf. Lakin NASA, bunun Mars’ta görmeyi beklediği en güçlü sarsıntı çeşidine yakın olduğunu söylüyor. InSight takımı, artık kaynağı ve kapsamı hakkında daha fazla bilgi edinmek için sarsıntıdan elde edilen bilgileri incelecek. NASA’daki InSight baş araştırmacısı Bruce Banerdt yaptığı açıklamada, “Sismometremizi Aralık 2018’de kurduğumuzdan beri ‘büyük bir deprem’ bekliyorduk. Bu sarsıntı muhakkak gezegene öteki hiçbir şeye benzemeyen bir görüş sağlayacaktır” dedi.

Bu ortada InSight’ın, son vakitlerde zorluklar yaşadığı da bildiriliyor. Ocak ayında, bilhassa güçlü bir Mars toz fırtınası, kâfi güneş ışığının InSight’ın güneş panellerine ulaşmasını engelledi ve uzay aracının güç kaynağını azalttı. Buna karşılık InSight, uzay aracının hayatta kalmak için gerçekleştirmesi gereken en değerli misyonlar dışında hepsini durdurduğu bir çeşit operasyon prosedürü olan inançlı moda girdi.

Daha sonra InSight inançlı moddan çıktı ve yine tam güç üretmeye başladı. Fakat InSight’ın güneş panellerinde toz birikmeye devam ediyor ve NASA birkaç sıra dışı teknik denemiş olsa da aracın donanımını büsbütün temizlemenin bir yolu yok. Tozu uçuracak çok güçlü rüzgarlar olmadığından ötürü, InSight, bir mühlet sonra standart çalışmaları için kâfi güç üretemez hale gelecek ve bu noktaya bu yıl içerisinde ulaşması kelam konusu olabilir.

Neyse ki Insight’ın temel misyonu Aralık 2020’de tamamlanmış olduğundan ötürü, misyon başarısız olmayacak.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler