BilimMayıs 16, 2022

Köpeklerin davranışları ve ırkları ortasındaki ilişki, o kadar da güçlü olmayabilir

Köpeklerin evcilleştirilmesi sırasında beşerler, bu canlıların kişiliklerini makul ırklara nazaran ayırmaya başladı. Öteki bir deyişle bir ...

Köpeklerin evcilleştirilmesi sırasında beşerler, bu canlıların kişiliklerini makul ırklara nazaran ayırmaya başladı. Öteki bir deyişle bir köpeğin kişilik özellikleri ve ırkı ortasında değerli kontaklar olduğu düşünülüyordu. Lakin yeni araştırmalar, cinsin (veya ırkın) bir köpeğin yalnızca görünüşünü sahiden güçlü bir formda etkilediğini söylüyor. Kişilik özellikleri ise, ırklarından çok etrafları ile kontaklı olabilir. Araştırma, bu teori ile uzun müddettir devam eden ırk – kişilik özellikleri teması fikrine de meydan okuyor.

Köpekler ve beşerler geçmişte avlanma, müdafaa ve hayvancılık üzere misyonlarda güçlerini birleştirdi, lakin vakitle köpekler hayatımızda daha az fonksiyonel bir rol üstlendi. Crufts üzere kurumlar, çağdaş insanların Kuğu Gölü’nü gerçekleştiren safkan chihuahualar için çıldırdığını gördükçe, yetiştiriciler ve köpek severler benzeri formda makul ırklara belli kişilik tipleri atfetmeye başladılar.

Bir hayvanın kişilik yapısını anlamak, bir konut yahut çiftlik için uygun bir evcil hayvan mı yoksa çalışan bir hayvan mı oldukları konusunda bilgi verebilir, bu nedenle bir hayvanın tabiatını mirasına dayanarak varsayım etmeye çalışmanın birtakım yararları var. Tekrar de, cinsle ilgili varsayımlar sahiden yanlışsız değilse, bu hayvanlar uygun olmayan konutlara sahip olabilir. Bu da örneğin, Birleşik Krallık’taki 1991 tarihli Tehlikeli Köpekler Yasası üzere maddelerin aslında gerçek olmadığını ortaya çıkartacaktır.

Dog Genomics‘te yayınlanan bir makalede araştırmacılar, cinsin bir köpeğin özelliklerini etkileyip etkilemediğini yahut nasıl etkileyeceğini pahalandırmak için, Darwin’s Ark topluluk bilim projesi aracılığıyla kaydedilen 2.000’den fazla köpeğin DNA’sını sıraladı. Çalışmaya dahil edilenler ortasında safkan ve karışık cins köpeklerin bir karışımı bulunuyordu ve dizileri, genotipleri (DNA) ve fenotipleri (görünüşleri ve davranışları) ortasındaki alakaları aramak için davranışlarıyla ilgili sahip anketleriyle eşleştirildi.

Sonuçlar, makul ırklarla alakalı köpeklerin birçok emsal fizikî özelliğinin olduğunu, fakat davranışların daha az dengeli olduğunu ortaya koydu. Belli ırklarla bağlı görünen davranışlar ortasında, bir köpeğin bir beşerden gelen talimatları takip etme kapasitesi olan isteklilik, genetik olarak en irtibatlı olanıydı.

Genius Dog Challenge’a katılanlar üzere Borders collie cinsi köpekler, en yüksek istekliliğe sahip olanlar ortasındaydı ve bu davranış tipinin, ferdi farklılıklar hala mevcut olmasına karşın, cinsle değerli ölçüde kontaklı olduğu bulundu. Bunun tersine, “insan sosyalliği”, yani ekseriyetle alıcılarla ilişkilendirilen bir özellik ile cinsin genotipi ortasında değerli ölçüde bir temas bulunmadı.

Araştırmacılar, bu çalışmada davranışları üzerinde asgarî tesire sahip olan ırkın, onu “kişisel davranışın zayıf bir iddiacısı haline getirdiğini ve evcil köpek seçimiyle ilgili kararları belirlemek için kullanılmaması gerektiğini” söylüyor. Bunun yerine, çevresel faktörlerin köpeklerin kişiliklerini etkilemede daha büyük bir rol oynamasının daha muhtemel olduğu belirtiliyor.

Bu araştırmadan çıkabileceğimiz sonucu hoş bir halde özetleyen, çalışmayı denetleyen Broad Enstitüsü’nün omurgalı genomiği yöneticisi Elinor Karlsson, Science’a verdiği demeçte, “Bir katalogdan alışveriş yapmamalısınız. Her köpek bir bireydir” diyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler