BilimMayıs 4, 2022

Memleketler arası Uzay İstasyonu, Crew Dragon ve yanan bir meteor: Hepsi birebir karelerde görüntülendi

Memleketler arası Uzay İstasyonu'nu (UUİ) ziyaret eden birinci büsbütün özel mürettebattan oluşan Axiom-1 vazifesi, 26 Nisan'da bir SpaceX Crew ...

Memleketler arası Uzay İstasyonu‘nu (UUİ) ziyaret eden birinci büsbütün özel mürettebattan oluşan Axiom-1 vazifesi, 26 Nisan’da bir SpaceX Crew Dragon ile Dünya’ya döndü. Bu dönüş seyahati sırasında, meteorları takip eden bir kamera, uzay aracını, UUİ’yi ve yanan bir ateş topunu birebir anda yakalamayı başardı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Operasyonları Twitter hesabı geçtiğimiz günlerde görüntüyü paylaşarak, “İnanılmaz bir görünüm: 26 Nisan’da Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan meskene dönmek üzere ayrılırken SpaceX Crew Dragon uzay aracında kozaları içinde dört astronotun yanından geçen bir meteor düşerek, Dünya atmosferinde yanıyor” dedi.

Görüntüde meteor ateşli bir formda sürüklenirken çok net bir biçimde görülebiliyor. UUİ, meteorun üstünde ve sağındaki en parlak hareket eden noktada ve Crew Dragon ise ışık çizgisinin üzerindeki soluk noktada yer alıyor. Bu etkileyici olayı kaydeden kamera, gökyüzüne çevrilmiş bir kamera sistemi kullanarak meteorları izleyen ve belgeleyen bir proje olan AllSky7 ateş topu ağının bir modülü.

Uzay aracı ve UUİ için bu meteor bir tehlike oluşturmuyordu. ESA, ateş topunun uzay aracının yüzlerce kilometre uzağından geçtiğini söyledi.

Görüntü, sinemalardaki üzere çok dramatik bir manzara çizmiyor ve yalnızca işlerini yapan üç ışık noktasını gösteriyor. Lakin bu ışıklı benekler büyük bir şeyi temsil ediyor: İnsan uzay uçuşu ve Dünya’nın daha geniş kozmosla kontağı… Işık noktalarından ikisi, insan yaratıcılığı ve gayreti nedeniyle orada. Biriyse, gezegenimizin atmosferinde hoş bir çizgi olarak seyahatini sonlandıran, Güneş Sistemimizde uçan bir cisim.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler