BilimMayıs 31, 2022

Memleketler arası Uzay İstasyonu mürettebatına, Boeing’in Starliner’ından “küçük” bir sürpriz geldi

İki buçuk yıllık gecikmenin akabinde Boeing'in Starliner kapsülü, Memleketler arası Uzay İstasyonu'na muvaffakiyetle bağlandı. SpaceX'e yetişmek ...

İki buçuk yıllık gecikmenin akabinde Boeing’in Starliner kapsülü, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na muvaffakiyetle bağlandı. SpaceX’e yetişmek için uğraş ettiği düşünülen şirket için bu çok kıymetli bir adımdı. Tahminen de bu yüzden, Boeing’in bu başarılı vazifesi kutlama formülü epey sıra dışı oldu.

UUİ mürettebatı, Starliner’ın kapağını açtığında, uzay aracının içinde bir sürprizle karşılaştı. Orbital Flight Test-2’nin oturmuş test modelinin yanında yüzen, Kerbal Uzay Programında yer alan dört özgün “Kerbonaut”tan biri olan Jebediah Kerman’ı temsil eden peluş bir oyuncak onları bekliyordu.

KSP topluluğu tarafından tanındığı ismiyle Jeb, uçuşun sıfır g göstergesi olarak misyon yaptı. Rus kozmonot Yuri Gagarin birinci beşerli uzay uçuşunda yanına küçük bir oyuncak bebek almıştı ve o vakitten beri birçok uzay takımının mikro yerçekimi ortamına girdiklerinde bunu anlamaları için yanlarında peluş oyuncaklar taşıması bir gelenek haline geldi.

Daha evvel Kerbal Space Program’ı oynadıysanız, Boeing’in Jeb’i uzaya göndermesinin neden bu kadar uygun olduğunu varsayım edebilirsiniz. KSP’de Kerbonaut’larınızı yörüngeye ve ötesine taşıyacak uzay aracı tasarlamak kolay bir iş değil. Ekseriyetle birinci tasarımlarınız Kerbin’in yerçekiminden kurtulmaya çalışırken düşer ve yok olur. Lakin çizim tahtasına geri dönersiniz ve işe yarayan bir tasarım bulana kadar değişikliklere devam edersiniz. Boeing mühendislerinin de Starliner’ın 2019’daki birinci test uçuşunun bir yazılım sorunu nedeniyle başarısız olmasının ve beklenmeyen bir valf probleminin akabinde ikincisinin ertelenmesinin akabinde tam olarak yapmak zorunda kaldıkları şey bir açıdan buydu.

Boeing, uzay aracı UUİ’ye yanaşana kadar Jeb’in OFT-2’deki varlığını bâtın tuttu. Şirketin bir sözcüsü collectionSPACE’e, Starliner’ın mühendislik grubunun maskotu kısmen KSP’nin oyunculara öğrettiği bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dersleri nedeniyle seçtiğini söyledi. Jeb, Dünya’ya dönüş seyahati için uzay aracına geri yerleşmeden evvel önümüzdeki birkaç günü UUİ grubuyla geçirecek.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler