BilimHaziran 9, 2022

Memleketler arası Uzay İstasyonundan görülen, uzaydaki bu gizemli gözler kime ilişkin?

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) bir kozmonotu, pencereden uzaya baktığında birçok vakit görmediği bir manzarayla karşılaştı: Kendisine ...

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bir kozmonotu, pencereden uzaya baktığında birçok vakit görmediği bir manzarayla karşılaştı: Kendisine yanlışsız bakan dört adet göz…

Kozmonot Sergey Korsakov, Rus kargo gemisinin uzay istasyonundan ayrılıp meskene gitmesini izledikten sonra, “Progress MS-18 muvaffakiyetle yerinden çıktı ve ayrıldı” diye bir tweet gönderdi. Devamında işe şunu yazdı: “Ama bizi izleyen o kaçak yolcular kim?

Korsakov, bu “gözlerin” ne olduğunu doğal ki biliyordu. Lakin Twitter üzerindeki karşılıklar, Dr. Who’nun Dalek’lerinden Star Wars’un R2D2 ve Jawa’larına kadar geniş bir aralığa yayıldı.

Korsakov, aslında bir kargo gemisinin bileşenleri olan “boncuk gözlü izleyicilerin” yakın çekimini de paylaştı. Araç, yakıt, araştırma ekipmanı, oksijen, su ve yiyecek de dahil olmak üzere ISS’ye tekrar ikmal yapıyordu, lakin tek vazifesi bu değildi. Uzay aracı birebir vakitte ISS’nin yörüngesini düzeltmek için de kullanılıyor. Bu düzeltme süreci ISS’nin giderek artan uzay çöplüğünün yolundan kaçmasına yardımcı da oluyor. Ayrıyeten uzay istasyonunun Dünya’ya fazla yaklaşmasını da önlemek için istasyona bağlı olduğu sırada iticilerini kullanıyor.

Kozmonot Oleg Artemyev, Rus devlet gazetesi TASS ile yaptığı görüşmede, NASA tarafından ISS Progress 79 olarak bilinen, 214 gün boyunca ISS’e bağlı kalan aracın 1,3 ton çöp, ömrünü tamamlamış ekipman ve enkazı geri aldığını söyledi. Araç, işinin tamamlanması ile gezegene dönüşünü Pasifik Okyanusu üzerinde ateşli bir biçimde Dünya’nın atmosferinde yanarak sonlandırdı.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler