Yapay ZekaMayıs 31, 2022

Meta’dan, Metaverse avatarları için “iskelet” tahlili: MyoSuite

Meta, yaptığı bir basın açıklamasıyla MyoSuite isimli yeni AI platformunu tanıttı. Yazılımın, protezleri ve rehabilitasyon tekniklerini ...

Meta, yaptığı bir basın açıklamasıyla MyoSuite isimli yeni AI platformunu tanıttı. Yazılımın, protezleri ve rehabilitasyon tekniklerini geliştirmeye yardımcı olacağı söylenirken, metaverse avatarlarını geliştirmekte kullanılacağı da açıklandı.

MyoSuite, grup tarafından biyomekanik denetim sorunlarını incelemeye yardımcı olmak için makine tahsili kullanılarak oluşturulmuş. Meta’nın daha evvelden link ismini verdiği gibisi bir yazılım projesi daha bulunuyor. Fakat şirket, yeni programın evvelce var olan kas-iskelet sistemini modelleyen yazılımdan 4 bin kat daha süratli çalışabileceğini tez ediyor.

Yapılan modelleme örneklerinde, bir anahtarı çevirmek yahut bir kalemi döndürmek üzere şeylerin kolay formda yapılabildiği görülürken, bu davranışların protez ve fizikî rehabilitasyon alanlarında kullanılabileceği düşünülüyor. Bu bizleri biraz da olsa “ürkütücü” gelecek fikrine yakınlaştırmıyor değil. Çünkü Cyberpunkvari bir dünyaya ne kadar hazırız tartışılır. Lakin işin medikal alana sirayet etmesi hakikaten de umut verici olacaktır.

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, “Bu araştırma protez, fizikî rehabilitasyon ve ameliyat tekniklerinin gelişimini hızlandırabilir,” derken Metaverse’e de atıfta bulunarak, “Ayrıca metaverse için daha gerçekçi avatarlar geliştirmemize yardımcı olabilir” dedi.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler