İnternetMayıs 16, 2022

Mevtle sonuçlandığı sav edilen “meydan okuma”, TikTok’un canını yakacak üzere görünüyor

TikTok ve ana şirketi ByteDance, uygulamada gerçekleştirilen bir meydan okumaya teşebbüs ettiği için hayatını kaybeden 10 yaşındaki bir çocuğun ...

TikTok ve ana şirketi ByteDance, uygulamada gerçekleştirilen bir meydan okumaya teşebbüs ettiği için hayatını kaybeden 10 yaşındaki bir çocuğun vefatının akabinde ihmalle suçlandı. Açılan davaya nazaran, Nylah Anderson Aralık ayında Pennsylvania’daki yatak odasında baygın bulundu. Hastaneye kaldırılan çocuk, beş gün ağır bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

Nylah’ın annesi Tawainna, kızının, insanları nefeslerini bayılana kadar tutmaya teşvik eden “bayılma meydan okumasına” teşebbüs ettiğini sav etti. Nylah çocuğunun, “TikTok’un algoritmasının bir sonucu olarak, sayfasında bu meydan okumayla ilgili bir görüntü gördüğünü ve bu denemeye kalkıştığını” tez ediyor. Tawainna düzenlediği basın toplantısında, “Bu şirketi sorumlu tutmak istiyorum” dedi ve ekledi: “Bu tehlikeli meydan okumaların sona ermesinin, başka ailelerin her gün yaşadığımız kalp kırıklığını yaşamamasının vakti geldi.

Başka birkaç çocuğun vefatının de bu meydan okumayla ilgili olduğu argüman ediliyor. 2021 Nisan’ında, 12 yaşındaki Colorado’lu Joshua Haileyesus, 19 gün boyunca hayat dayanağına bağlı kaldıktan sonra öldü. Onun da ailesi, meydan okumaya teşebbüs ettiğini tez etti. İtalya, geçen yıl TikTok’u süreksiz olarak engelledi. Münasebet, meydan okumayı üstlendiği argüman edilen bir kızın vefatından sonra, TikTok’un yaş doğrulamasını düzgün yapmaması idi.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler