BilimMayıs 10, 2022

Microsoft, HoloLens’i Volkswagen arabalara getirmeye hazırlanıyor

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik tanımlamalarını uzun vakittir duyuyoruz, lakin bunların cümbüş hedefi dışında pek yaygın kullanıldığını ...

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik tanımlamalarını uzun vakittir duyuyoruz, lakin bunların cümbüş hedefi dışında pek yaygın kullanıldığını şimdi görmediğimiz de açık. Lakin önümüzdeki yıllarda bu alandaki işler yavaş yavaş değişecek. Teknoloji devleri bu mevzuda son hız çalışıyorken, Microsoft da bu hususta değerli bir teşebbüste bulundu.

Microsoft, artırılmış gerçeklik teknolojisini arabalara getirmek için Volkswagen ile iş birliğini duyurdu. Şirket, HoloLens 2 için “hareketli platform” özelliğini duyururken, bu yeni özelliğini Volkswagen arabalarında şoförlere sunma planı yapıyor.

Microsoft’un bahsettiği sistem, ön camın altında hologram gibisi bir imaj formunda şoföre sunulacakken, buradaki senaryolar şoförün isteğine ve araba ile yol alırken anlık duruma nazaran değişiklik gösterecek. Örneğin akıllı telefonlarımızdan ya da araç içi ekranlardan takip ettiğimiz navigasyon sistemi, tıpkı aşağıdaki görselde olduğu üzere HoloLens 2 ile görüntülenebilecek.

Bir öteki senaryoda ise HoloLens’in sürücüyü yaklaşan yaya süreksiz konusunda uyardığını görüyoruz.

Gerçi Volkswagen’ın mevcut otomobilleri zati birtakım artırılmış gerçeklik ögelerini taşıyor. Şirketin ID.3 isimli elektrikli arabaları, mevcut sürat ve navigasyon talimatları da dahil olmak üzere pek çok ibareyi şoföre ön camda iletebiliyor. O nedenle Microsoft, yenilikçi bulduğu Volkswagen ile iş birliğinde bulunmak istemiş olabilir ve HoloLens 2 ile bunu birkaç adım daha ileriye taşımak niyetinde.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler