İnternetNisan 26, 2022

Microsoft, tarayıcısı Edge’e yeni bir kenar çubuğu getiriyor. Bu çubuk sayesinde, pek çok işi tarayıcıdan ya da sekmeden ayrılmadan yapmak mümkün olacak

Son vakitlerde Bing'i kullanmamış, hatta Bing'le hayatınız boyunca bir işiniz olmamış olabilir. Ancak Microsoft Edge'e yapılacak bir güncelleme ...

Son vakitlerde Bing’i kullanmamış, hatta Bing’le hayatınız boyunca bir işiniz olmamış olabilir. Ancak Microsoft Edge’e yapılacak bir güncelleme, yazılım devinin arama motorunu yepisyeni bir Kenar Çubuğu menüsünde öne çıkarması ile kendinizi bir anda bu arama motoruna yönelirken bulmanızı sağlayabilir.

Windows Latest’ın bildirdiğine nazaran, Edge’in yeni Kenar Çubuğu menüsü, tarayıcının Canary kanalında kullanıcılara sunulmaya başlandı ve Bing’i öne çıkarmasının yanı sıra, tarayıcıdan ayrılmadan hesap makinesi kullanmanıza, Outlook’ta e-postaları okumanıza, MSN tarayıcı oyunlarına göz atmanıza ve daha pek çok şeye müsaade veriyor.

Edge’in Kenar Çubuğu menüsünde e-posta gönderebilir, hesap makinesi kullanabilir, çeşitli üniteleri dönüştürebilir ve hatta internet suratınızı test edebilirsiniz. Tıpkı durum, Word, Excel ve PowerPoint üzere Microsoft Office uygulamaları için de geçerli.

Emsal biçimde çalıştığı için, Edge’in yeni Kenar Çubuğu menüsü Vivaldi kullanıcıları için tanıdık gelebilir. Her ikisi de süratli bir iş yapmanız gerektiğinde fakat yeni bir sekme yahut başka bir pencere açmak istemediğinizde işe yarayan özellikler.

Microsoft, Edge’in Kenar Çubuğu menüsündeki başka tüm yeni özelliklerin yanı sıra, iş akışınızı kesintiye uğratmadan bağlamsal hareketler gerçekleştirebilmeniz için favori sitelerinizi eklemenize imkan tanıyan öteki bir seçenek de bulunuyor.

Kenar Çubuğu şimdi genel kullanıma sunulmadığından sitelerin büyük bir kısmı daha küçük ekran alanında çalışacak halde optimize edilmiş değil. Muhtemelen daha fazla Edge kullanıcısının bu özelliği kullanmaya başlaması ile daha fazla sitenin optimize edileceği kestirim edilebilir.

Edge’in Kenar Çubuğunu kullanmak istemiyorsanız, Ctrl+Shift+/ klavye kısayolunu kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Kenar Çubuğunu aktifleştirmek için de birebir klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Edge’in Kenar Çubuğunu denemek istiyorsanız, Edge Canary sürümünü kullanıyor olmanız gerekli ve tarayıcının menüsünde yeni özelliği kullanmanıza imkan tanıyan yeni bir ‘Kenar Çubuğu’ seçeneği bulabilirsiniz.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler