Microsoft’tan Bilgisayar Bakım Uygulaması: PC Manager

microsofttan bilgisayar bakim uygulamasi pc manager 5eW1HR42

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un Windows ekosistemi için yeni bir program üzerinde çalıştığı açığa çıktı. Windows 10 (sürüm 1809) ve üzeri işletim sistemleriyle tam uyumlu olarak çalışan bu uygulama, ücretsiz olarak sunuluyor ve Windows tabanlı bilgisayarlara yazılım bakımı yapıyor. Gelin “PC Manager” olarak isimlendirilen bu uygulamaya yakından bakalım.

Henüz çok yeni bir uygulama olarak karşımıza çıkan PC Manager, şu an için açık beta sürüm kapsamında kullanıcılara sunulmuş durumda. Uygulamayı indirip Windows 11 ile çalışan bir bilgisayarda açtığımızda, bu uygulamanın tıpkı yılların eskitemediği bilgisayar bakım programı CCleaner gibi çalıştığını görüyoruz. 

PC Manager, bilgisayar temizliği yapıyor ve sistem güvenliğini denetliyor

24ea3e4c8d9f2d4da9db9f0850b17cadf74b6301

Microsoft’un PC Manager isimli yazılımı, “Temizlik” ve “Güvenlik” olmak üzere iki temel kategoriye sahip. Bu ana kategorilerden Temizlik bölümüne baktığımızda, bilgisayarda boşu boşuna yer kaplayan dosyalar için silme seçeneği, RAM’i boşaltma seçeneği ve Görev Yöneticisi’nde de gördüğümüz açık uygulamaları görüyoruz. Güvenlik bölümünde ise Windows Update’e güncellemelerini kontrol eden bir bölüm ve internet tarayıcısını ayarlayabileceğiniz ikinci bir bölüm daha bulunuyor.

Microsoft, CCleaner benzeri uygulaması ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Öte yandan; PC Manager’ın servis edildiği siteye ulaştığımızda, yazılımla ilgili Çince bilgiler ve ekran görüntüleri görüyoruz. Microsoft’un neden böyle bir şey yaptığı bilinmiyor. 

PC Manager’a indirmek isterseniz buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.