İnternetMayıs 31, 2022

Microsoft’tan ilgi cazip açıklama: Rusya – Ukrayna savaşı, birinci “hibrit savaş” olarak yazılacak…

Microsoft Lideri Brad Smith, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinde, yepisyeni bir savaş biçiminin başladığını gösteren geniş kapsamlı bir siber ...

Microsoft Lideri Brad Smith, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesinde, yepisyeni bir savaş biçiminin başladığını gösteren geniş kapsamlı bir siber atağın başladığını söyledi. Şirketin Londra’daki Microsoft Envision etkinliğinde konuşan Brad Smith, fizikî işgal gerçekleşmeden kısa bir müddet evvel Ukrayna’ya yönelik siber taarruzlarla çatışmanın başladığını belirtti.

Şirket daha sonra kaynaklarını, yalnızca birinci taarruzları engellemekle kalmayıp, tıpkı vakitte Ukraynalı savunucuların Smith’in “birinci büyük hibrit savaş” dediği olaya yanıt vermesine yardımcı olmak için bir ortaya getirdiğini söylüyor.

Sırasıyla kara, deniz ve hava taarruzlarının birinci vakitlerine atıfta bulunan Smith, artık savaşın “dördüncü bir alana” girerek siber ortamda da yaşandığını belirtti. Smith, şirketin sahip olduğu üç ana sorumluluğu hükümeti sürdürmek, ulusu savunmak ve insanları korumak olarak açıklıyor.

Smith, savaş başlamadan bir hafta öncesine kadar Ukrayna hükümetinin büsbütün yerde çalıştığını belirtti. Fakat taarruz endişeleri arttıkça Microsoft harekete geçti ve birkaç gün içinde 17 bakanlıktan 16’sını ve bir dizi kıymetli Ukraynalı şirketi buluta taşıdı.

Daha da kıymetlisi, Smith, bu bulutun ekstra güvenlik için Ukrayna’nın dışında olduğunu kaydetti. Microsoft’un Avrupa genelinde data merkezleri oluşturmak için harcadığı 12 milyar dolarlık yatırım bu harekete büyük faydayı sağladı.

Smith şöyle konuştu: “Savaş vaktinde bir ülkeyi müdafaanın en uygun yolu, dijital varlıklarını dağıtarak sürekliliğini sağlamaktır. Beşerler datalarınızın nerede olduğunu bilmediğinde güvendesiniz.

Rus hükümetinin üç kısmındaki yedi farklı ünitenin başlattığı hücumları özetleyen Smith, “Birinci mermiler siber uzayda ateşlendi” cümlesini kurdu. Bir evvelki Rus işgali sırasında kullanılan NotPetya saldırısından farklı olarak, bu akınlar Ukrayna altyapısını etkisiz hale getirmek için silici yazılım dalgaları kullanılarak özel maksatlara yönelikti.

Microsoft’un, fizikî taarruzlar öncesinde yüzlerce sistemi amaç alan 237 farklı süreci ve 40 yıkıcı saldırıyı tespit ettiğinin altını çizen Smith, “Savaş devam ederken, gördüğümüz şey yalnızca bir taarruz artışı değil, bazen hücumların bir kombinasyonuydu” dedi. Siber ve kara taarruzları ortasındaki mühletlerin de günlerden saatlere ve hatta bazen dakikalara düştüğünü belirterek, bir nükleer santrali maksat alan bir siber hücumun yalnızca saatler sonrasında fizikî bir atak ile takip edildiğini vurguladı.

Smith, gelecekte Microsoft’un rolünün artık Rus yanlış bilgilendirme kampanyalarını bozmak, alandaki insanları korumak ve çatışma sırasında işlenen savaş kabahatlerinden hesap sorulmasını sağlamak da dahil olmak üzere birkaç cepheye odaklandığını kaydetti: “Bu tıp siber taarruzlarla çaba etmek için savunma yeteneklerini geliştirmemiz gerekecek. Ukrayna’daki savaşı düşündüğümüzde, bu hükümeti desteklemek ve sürdürmek için ne gerektiğini düşündüğümüzde… Bence dünyadaki yerimiz için ne manaya geldiğini de düşünmeliyiz… Birçok açıdan bakıldığında bize verilen ikram hücuma uğruyor. Yalnızca Ukrayna’yı değil, dünyayı desteklemek için birlikte çalıştığımızı hepimiz kabul etmeliyiz.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler