BilimNisan 26, 2022

Milletlerarası Uzay İstasyonu, bir kere daha uzay çöplerinden kaçmak için rotasını değiştirmek zorunda kaldı

Geçtiğimiz hafta, Milletlerarası Uzay İstasyonu bir kere daha, potansiyel olarak gövdesinde hasar oluşturabilecek uzay çöplerinden kaçınmak için ...

Geçtiğimiz hafta, Milletlerarası Uzay İstasyonu bir kere daha, potansiyel olarak gövdesinde hasar oluşturabilecek uzay çöplerinden kaçınmak için hareket yapmak zorunda kaldı. CBS’in haberine nazaran, 15 Kasım 2021’de Rusya, askeri uydusu Cosmos 1408’i imha etti. Uzaktan patlatılan uydunun modülleri (uzay çöpü olarak adlandırılıyor) uzaya dağılıp Dünya yörüngesinde dönmeye başladı. Milletlerarası Uzay İstasyonu bu kesimlerden bir yahut birkaçının üzerine gelme ihtimaline karşı bir “tekrar başlatma hareketi” gerçekleştirdi.

Cosmos 1408, 2.200 kilogram tartısında bir uyduydu. Yani şu anda bol ölçüde uzay çöpüne neden olmuş durumda. Bu kesimler yavaşlayacak ve yanacak, fakat uzmanlar bu sürecin on yıldan fazla sürebileceği söylüyor.

ABD son vakitlerde uydularını yok etmek için anti-uydu füzeleri kullanmayacağını, çünkü uyduların uzayda bu formda vurularak imha edilmesinin çok büyük ölçüde uzay çöpü yarattığını açıklamıştı. Bu çöpler, uzaydaki Memleketler arası Uzay İstasyonu ve öteki uydular için tehlike yaratıyor. Rusya ise bu hususta rastgele bir karar vermiş değil.

Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun hareketinin başarılı olduğu ve çarpışmadan kaçınıldığı açıklandı. Bu sırada Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda bulunan Dünya’nın birinci uzay turistleri, hareketten sonra toplam sekiz gün kaldıkları istasyondan Dünya’ya döndüler.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler