BilimMayıs 6, 2022

Nadiren görülüyor. Kıyıya vurdu… 3.5 metre uzunluğunda

Cape Town'da yabanî ömrü müdafaa tertibi İstekli ve Keşfet'in kurucusu Alison Paulus “Görmek inanılmazdı. Bedeni yaklaşık 2,2 metre, kollarıyla ...

Cape Town’da yabanî ömrü müdafaa tertibi İstekli ve Keşfet’in kurucusu Alison Paulus “Görmek inanılmazdı. Bedeni yaklaşık 2,2 metre, kollarıyla birlikte 3,5 metre uzunluğundaydı” diyor.

Dev kalamarlar 300 ila 1.000 m ortasında okyanus derinliklerinde yaşıyorlar ve nadiren deniz yüzeyine çıkıyorlar. Yüzyıllar boyunca, bilim adamlarının bu yaratıklar hakkında sahip oldukları bilgiler kıyıya vuran kalamarlar yahut ispermeçet balinalarının karınlarında bulunan kalıntılarını inceleyerek elde edildi. National Geographic’e nazaran, canlı bir dev kalamarın birinci fotoğrafları 2004’e kadar çekilemedi .

Güney Afrika kıyısında dev bir kalamar görmek ender görülen bir olay. Cape Town’daki Two Oceans Aquarium’un yöneticisi Devon Bowen 1992’de tıpkı bölgede karaya vuran diğer bir yetişkin örneğin 9 metreden biraz daha uzun olduğunu söyledi.

Kalamarın bir tekne çarpması sonucu kıyıya vurmuş olabileceği düşünülüyor. Paulus, “Tekne pervanesinden olduğunu varsayım ettiğimiz, uzun bir yarık görebiliyorduk” dedi. Yaban hayatı uzmanları tarafından yapılan araştırma, hayvanın bir dişi olduğunu ortaya çıkardı. Yaban hayatı uzmanlarından Jon Friedman, “Büyük olasılıkla deniz yüzeyindeyken bir geminin çarptığını söyleyebilirim” dedi .

Friedman’a nazaran kalamar öldüğünde yaklaşık iki yaşındaydı. Dev kalamarlar beş yıla kadar yaşayabilir ve 13 metre uzunluğa ulaşabilir.

SPCA yetkilileri olay yerine ulaştığında, mahallî balıkçılar kalamarın gözlerini, dokunaçları kısımlarını çıkarmışlardı. Yetkililer DNA tahlili için birtakım doku örneklerini Cape Town’daki Iziko Güney Afrika Müzesi’ne gönderdi.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler