BilimNisan 23, 2022

Namibya’dan getirilen özel bir taş, kuantum bilgisayarlara giden yolda değerli bir dönüm noktası olmaya aday

Kuantum bilgisayarların potansiyelinden tam olarak faydalanmanın yollarından biri, hem ışığı hem de maddeyi temel almalarını sağlamak. Bu sayede ...

Kuantum bilgisayarların potansiyelinden tam olarak faydalanmanın yollarından biri, hem ışığı hem de maddeyi temel almalarını sağlamak. Bu sayede bilgi depolanıp işlenirken, ışık suratında da seyahat edebilir.

Bilim insanları, şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük ışık ve unsur hibrit parçacıklarını muvaffakiyetle üreterek bu maksada bir adım daha yaklaştılar.

Rydberg polaritonları olarak bilinen bu kuasipartiküller, kıymetli taş kalitesinde bakır oksidin bulunduğu dünyadaki birkaç yerden biri olan Namibya’daki eski bir tortudan gelen bakır oksit (Cu2O) kristalleri içeren bir taş modülünün yardımıyla oluşturuldu. Taştan çıkarılan kristal parlatıldı, insan saçından daha ince hale getirilirdi ve ışığı hapsetmek için iki ayna ortasına sıkıştırıldı. Bu da daha evvel görülenlerden 100 kat daha büyük Rydberg polaritonlarının oluşturulmasını sağladı.

Bu muvaffakiyet ile bilim insanları, klasik bilgi süreç bitlerinin sadece 1’leri ve 0’ları yerine, bilgileri 0’lar, 1’ler ve ortadaki çoklu kıymetlerde depolamak için kuantum bitleri yahut kübitler kullanarak Rydberg polaritonları ile çalışabilen bir kuantum simülatörü üretmeye daha da yaklaşıyor.

İngiltere’deki St Andrews Üniversitesi’nden fizikçi Hamid Ohadi, “Işıkla kuantum simülatörü yapmak bilimin kutsal kasesidir” diyor ve ekliyor: “Bunun ana bileşeni olan Rydberg polaritonlarını ortaya çıkartarak buna hakikat büyük bir adım attık.

Rydberg polaritonları neden bu kadar özel?

Rydberg polaritonlarını bu kadar özel yapan şey, daima olarak ışıktan unsura ve tekrar ışığa geri dönmeleridir. Araştırmacılar ışığı ve maddeyi tıpkı madalyonun iki yüzü olarak tanımlıyor ve polaritonların birbirleriyle etkileşime girebildiği taraf husus tarafını oluşturuyor.

Hafif parçacıkların süratli hareket edebilmeleri, fakat birbirleriyle etkileşime girmemelerinden ötürü bu epeyce değerli bir tanımlama. Unsur daha yavaştır, fakat etkileşime girebilir. Bu iki yeteneği bir ortaya getirmek, kuantum bilgisayarların potansiyelinden faydalanmaya yardımcı olabilir.

Bu esneklik, gözlemlenene kadar tanımsız kalan kuantum durumlarının idaresinde çok kıymetli bir yere sahip. Bu teknoloji üzerine inşa edilmiş tam fonksiyonlu bir kuantum bilgisayar hâlâ bilinmeyen bir gelecekte yer alsa da, artık bu türlü bir bilgisayar oluşturmaya her zamankinden daha yakınız.

Araştırmanın, Nature Materials mecmuasında yayınlandığını da belirtelim…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler