BilimHaziran 6, 2022

NASA, Ay’daki gizemli Gruithuisen Kubbelerinin ardındaki sırrı ortaya çıkartmak istiyor

NASA, önümüzdeki on yıl içerisinde uzay araştırmalarını tekrar Ay’a taşıyarak Apollo periyodu gücünü yine oluşturmaya hayli kararlı gözüküyor ...

NASA, önümüzdeki on yıl içerisinde uzay araştırmalarını tekrar Ay’a taşıyarak Apollo periyodu gücünü yine oluşturmaya hayli kararlı gözüküyor. Kurumun, topluca Artemis planı olarak isimlendirilen ve Ay yer istasyonları, araçlar, güç kaynakları ve hatta “Lunanet” üzere çarpıcı bilimkurgu hayallerini gerçeğe dönüştürmeye hazır, tezli misyonlardan oluşan bir vakit çizelgesi bulunuyor.

NASA bu heyecan verici Ay projesi için Perşembe günü yeni bir güncelleme duyurdu: Gizemli Gruithuisen Kubbelerinin bilinmeyenleri çözülecek.

Gruithuisen Kubbeleri nedir?

Dünya’daki teleskoplar, Ay’da kendilerini çevreleyen yerden farklı olarak birkaç kubbe formunda yapı olduğunu gösteriyor. Yıllarca süren müşahedelerden sonra, birçok kişi Gruithuisen Kubbeleri olarak adlandırılanların bir tıp magmadan yahut tipik olarak volkanik aktiviteden kaynaklanan, silika açısından varlıklı ve granit bileşimine misal erimiş kayadan oluşmuş olması gerektiği sonucuna vardı.

Lakin bu teorinin değerli bir sorunu var. NASA’nın söylediği üzere Dünya’da, silisyumlu volkanlar tipik olarak iki bileşenin varlığında oluşur – su ve levha tektoniği. Fakat bunların ikisi de Ay’da mevcut değil. Bu nedenle, Gruithuisen Kubbelerinin nasıl oluştuğuna dair gizem hala sürüyor.

Bu yüzden NASA, Artemis misyonlarıyla ile birlikte Lunar Vulkan Görüntüleme ve Spektroskopi Gezgini yahut Lunar-VISE isimli yeni bir bilim aracıyla garip Ay gizemlerini ayrıntılı olarak incelemeye hazırlanıyor.

Teknik olarak, Lunar-VISE, ikisi sabit bir ay iniş aracına monte edilecek ve üçü bir taşınabilir geziciye takılacak olan beş başka bileşenin birleşimi. Lunar-VISE, garip kubbelerin doruğundaki, bu yapıların en yüksek noktalarındaki gevşek kaya ve toz örtüsü olarak tanımlanan Ay regolitini tahlil edecek.

NASA, bu çalışmaların kubbelerin kompozisyonunun gerçekte ne olduğunu çözmeye yardımcı olacağına ve Gruithuisen gizeminin geri kalanını ortaya çıkaracağına inanıyor. Daha genel olarak bakıldığında ise bu çalışmalar, uzun müddettir devam eden bir Ay bulmacasını nihayet sonlandırmanın ötesinde, astronotları yahut robotları gelecekte Ay’a gönderilecek vazifeler için çeşitli Ay iniş yüzeyleri hakkında bilgi toplayarak yarar sağlayabilir.

Ayrıyeten, NASA’nın ek olarak belirttiğine nazaran, uzay biyolojisi uygulamaları için Lunar Explorer Enstrümanı yahut LEIA isimli bir bilim paketini kullanarak ay yüzeyine makul bir tıp maya gönderilmesi de planlanıyor. Daha sonra takım, bekleyerek bu organizmaya mikro yerçekimi ve uzay kaynaklı radyasyona maruz kalma sonucunda neler olacağını takip edecek.

Gönderilen Saccharomyces cerevisiae isimli maya, bilhassa genetik, hücresel ve moleküler replikasyon ve bölünme süreçleri ve radyasyon üzere çevresel faktörlere DNA hasarı yansısı alanlarında insan biyolojisinin değerli bir model olarak öne çıkıyor.

Öteki bir deyişle, Artemis maya deneyinden elde edilen bilgiler, bir gün Dünya üzerindeki biyolojik çalışmalara yardımcı olabilir ve uzayın insan bedenini nasıl etkilediğinin tam olarak çözülmesini sağlayabilir.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler