BilimMayıs 31, 2022

NASA, çağdaş bilim insanlarını şaşkına çeviren “garip bir şeyin” gerçekleştiğini açıkladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, çağdaş bilim insanlarını şaşkına çeviren "garip bir şeyin" gerçekleştiğini açıkladı ...

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, çağdaş bilim insanlarını şaşkına çeviren “garip bir şeyin” gerçekleştiğini açıkladı.

NASA tarafından yapılan bir basın açıklamasına nazaran bu tuhaflık, “muhtemelen yepisyeni fiziği içeren garip bir şeyin olduğu fikrini” destekleyen, kainatın genişleme suratı üzerine bir araştırmayı içeriyor. Açıklamada belirtilene nazaran bu en son gariplik, “karanlık güç” çalışmasındaki atılımları takip ediyor.

NASA, karanlık enerjiyi “kainatın genişlemesini hızlandıran gizemli bir itici güç” olarak tanımlıyor.

NASA, kozmosun genişlemesinin Hubble gökbilimcilerinin başlangıçta varsayım ettiğinden daha süratli olduğu düşünüyor. Yeni dataların saniyede 73 kilometrelik bir genişleme suratı göstermesi sebebiyle bu keşif, Hubble Teleskobu’ndan toplanan ve cihanın saniyede 67,5 kilometre süratle genişlediğini öne süren evvelki bilgileri sorguluyor.

Bilim insanları, mahallî kozmosun genişleme suratı ile ilkel kozmosun genişleme suratı ortasındaki farka dair bir açıklama yapamıyorlar ve açıklamada belirtilene nazaran bu durum, yanıtın kainatın şimdi açığa çıkarmadığımız ek fiziğini içerebileceğini öne sürüyor.

Hubble teleskopunun yıllar içerisinde topladığı bilgiler bilimi önemli bir ölçüde ilerletmiş olsa da, bu yeni sorunun yanıtı için kısa bir mühlet evvel fırlatılan James Webb Uzay Teleskopu’nun toplayacağı dataların incelenmesi gerekebilir…

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler