BilimMayıs 31, 2022

NASA, Ingenuity helikopterinin Mars’ta gerçekleştirdiği rekor uçuşunun görüntüsünü yayınladı

NASA'nın Ingenuity helikopteri, Mars’taki birinci kalkışından beri daima sonları zorladı ve zorlamaya da devam ediyor. Bunun son örneği ise ...

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Mars’taki birinci kalkışından beri daima sonları zorladı ve zorlamaya da devam ediyor. Bunun son örneği ise, aracın yaptığı son Mars uçuşu olmuştu. Ve artık NASA, Ingenuity’nin 8 Nisan’da müddet ve sürat rekorları kırdığı 25. uçuşunun görüntüsünü paylaştı.

Robotik helikopter, yaklaşık olarak ortalama 20 km/saat süratle iki dakika 41 saniye uçarak 700 metrelik seyahati sırasında Kızıl Gezegenin dalgalanan kumlarının ve kayalık alanların manzaralarını kaydetti. Yayınlanan görüntü, izleme müddetini 35 saniyeye düşürmek için hızlandırıldı.

Görüntü, seyahatin tam başlangıcını ve sonunu içermiyor, fakat bunun düzgün bir nedeni var. Ingenuity Mars yüzeyinin bir metre yakınında olduğunda, tozun navigasyon sistemine müdahale etmesini önlemek için navigasyon kamerası kapanıyor. Otonom pilot, JPL’den uçuş planlarını alıyor, fakat gerçek şartlara ahenk sağlamak için kamera, lazer telemetre ve atalet ölçüm ünitesinin bir kombinasyonunu kullanıyor.

Görüntüsü paylaşılan uçuştan bu yana Ingenuity üç uçuş daha gerçekleştirdi. Helikopter düşük güç durumuna geçtikten sonra misyon grubunun bağlantısı kaybettiği Mayıs ayı başlarında kısa bir müddet korkutmasının akabinde, şu anda 29. uçuşa hazırlanıyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler