BilimMayıs 19, 2022

NASA, Mars’ta vazife yapan özel keşif aracı InSight’ın fişini çekmeye hazırlanıyor

NASA'nın InSight uzay aracı Mars'ta neler olup bittiğini öğrenmemizi sağladı, Mars sarsıntıları kaydetti ve kendisi için planlanan misyonların ...

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta neler olup bittiğini öğrenmemizi sağladı, Mars sarsıntıları kaydetti ve kendisi için planlanan misyonların birçoklarını yerine getirip tamamladı. Makûs haberse, artık son günlerine yaklaşıyor olması.

InSight, güneş panelleri tozla kaplandığından ötürü yakında güç elde edemeyecek. Ve artık NASA, InSight’ın finali için beklenen vakit çizelgesini açıkladı.

InSight baş yöneticisi Bruce Banerdt bir telekonferans sırasında yüzey araştırma aracının çok yakında bilimsel ömrünün sonuna geleceğini açıkladı. InSight bir müddettir güneş panelleri tozla kaplandığından ötürü son derece az güçle çalışmak zorunda kalıyordu.

Araç içindeki güç dağılımında sismometrelere öncelik veriliyor. InSight’ın sismometresi mayıs ayında 5 şiddetinde çok büyük bir Mars sarsıntısı kaydetmişti. Sismometrenin 2022 baharının sonuna kadar çalışması bekleniyor. Şu anki sınırlamalar nedeniyle, büyük ihtimalle temmuz ayında kapatılacak. NASA InSight’ın tüm operasyonlarını 2022’nin sonunda durdurmayı planlıyor.

InSight’ın başarılı vazifesi, bilim insanlarının gezegenin birinci defa haritalandırmasına yardımcı oldu. NASA Gezegen Bilimleri Kısmı Yöneticisi Lori Glaze ise, “Bize NASA Mars filomuzdaki öteki hiçbir uzay aracından alamadığımız kadar ayrıntılı bilgiler verdi” açıklamasını yaptı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler