BilimMayıs 1, 2022

NASA, Perseverance’ın ardında bıraktığı Mars enkazının yeni manzarasını yayınladı

NASA’nın Perseverance uzay aracı geçtiğimiz yıl Mars yüzeyine iniş gerçekleştirmiş ve iniş esnasında Perseverance uzay aracını yumuşak bir ...

NASA’nın Perseverance uzay aracı geçtiğimiz yıl Mars yüzeyine iniş gerçekleştirmiş ve iniş esnasında Perseverance uzay aracını yumuşak bir biçimde yüzeye bırakan paraşüt, yaklaşık 125 kilometre süratle Mars yüzeyine çakılmıştı. NASA, yaptığı açıklamada, Perseverance uzay aracının kesimi olan paraşütün Mars’taki kalıntılarının manzarasını paylaştı.

NASA’nın Mars keşfinde kullandığı Ingenuity isimli keşif drone’u tarafından çekilen manzaralarda paraşütün kalıntıları net formda görülürken, yapılan açıklamada paraşütün modüllerinin sağlam olduğu söylendi. NASA, paylaşılan bu imgelerin, Mars’a gelecekte düzenlenecek misyonlar için fikir sağlama açısından yardımcı olabileceğini not ediyor.

Ingenuity’nin bu keşfi kıymetli sayılıyor. Çünkü Ingenuity helikopteri 4 kiloluk bir şasiye ve 4 minik pervaneye sahip, cılız, küçük bir aygıt olurken, helikopterin birinci uçuşu yaklaşık 3 metre uzaklıkta olmuştu. Sonrasında ise 4 mil boyunca 27 uçuş daha gerçekleştiren Ingenuity’nin bu yeni uçuşuyla ise kıymetli bir keşifte bulunduğuna işaret ediliyor. Drone’un gelecekte daha bunun üzere pek çok faydalı uçuş gerçekleştireceği düşünülüyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler