BilimNisan 25, 2022

NASA’dan, astronotların Ay’da kaybolmasını önleyecek özel “Ay sırt çantası”

Ay, kaybolmak isteyeceğiniz cinsten bir yer olmasa gerek. Bilhassa yüzeydeyken GPS sisteminiz yoksa, üsse geri dönmek için tozlu ayak izlerini ...

Ay, kaybolmak isteyeceğiniz cinsten bir yer olmasa gerek. Bilhassa yüzeydeyken GPS sisteminiz yoksa, üsse geri dönmek için tozlu ayak izlerini takip etmeye çalışmak bir oldukça güç olabilir. Neyse ki uzay mühendisleri bunu düşünmüş ve Ay’ın gerçek vakitli 3 boyutlu bir haritasını oluşturmak için bir sırt çantası tasarlayarak astronotların Ay’da kaybolmanın önüne geçmişler.

Kinematik Navigasyon ve Haritacılık Sırt Çantası (KNaCK) olarak isimlendirilen bu eser, geleceğin kaşiflerinin Ay’ın daha az bilinen güney kutup bölgelerinde yollarını bulmalarına yardımcı olmak için NASA ve özel kesim ortaklarıyla bir arada geliştirilmiş.

KNaCK, gerçek vakitli bir navigasyon sistemini kullanıyor ve yakındaki objelere ve yüzey özelliklerine olan aralıkları ölçen darbeli bir lazer kullanarak çalışıyor. NASA’ya nazaran sistem, Ay’da sırt çantası takan astronotlara etraflarının 3 boyutlu, yüksek çözünürlüklü bir haritasını sağlayabiliyor.

Kullanılan teknoloji, frekans modülasyonlu daima dalga lidar olarak isimlendiriliyor ve bozulan toz parçacıklarının suratı ve uzaklığı de dahil olmak üzere saniyede milyonlarca ölçüm noktası için sürat ve aralık sağlama yeteneğine sahip. NASA’da KNaCK projesine liderlik eden Michael Zanetti, “Temel olarak sensör, hem navigasyon hem de bilim haritalaması için santimetre seviyesinde hassasiyette ultra yüksek çözünürlüklü 3D haritalar oluşturabilen ve onlara güçlü bir bilimsel bağlam verebilen bir ölçme aracıdır,” derken Marshall Uzay Uçuş Merkezi ise yaptığı açıklamada bu teknoloji için, “Ay üzere GPS’in kullanılamadığı bir ortamda, astronotların ve gezici araçların güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak, uzak yer işaretlerine olan gerçek araları belirleyecek ve kaşiflere gerçek vakitli olarak ne kadar yol kat ettiklerini ve ne kadar yollarının kaldıklarını gösterecek,” diyor.

KNaCK, Kasım 2021’de New Mexico’daki Potrillo’daki eski bir volkanik kraterde test edildi ve Nisan ayı sonlarında da NASA’nın Kilbourne Hole, New Mexico’daki Güneş Sistemi Keşif Araştırma Sanal Enstitüsü’nde (SSERVI) öbür bir test için kullanılacak.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler