BilimMayıs 8, 2022

NASA’dan herkesi şaşırtan açıklama: “Bulduğunuz göktaşlarını bize göndermeyin”

Üç ABD eyaletinde sonik bir patlama yaratan en son büyük göktaşı, meteoritleri, yani modülleri da yanında getirdi. Milyonlarca kilometre yol kat ...

Üç ABD eyaletinde sonik bir patlama yaratan en son büyük göktaşı, meteoritleri, yani modülleri da yanında getirdi. Milyonlarca kilometre yol kat eden ve Güneş Sistemi kadar eski olabilecek bir uzay kayası modülü bulmak katiyetle heyecan verici olabilir lakin bunun bilime büyük katkısı olacağını düşünenler için NASA’nın makûs bir sürprizi var: NASA uzay taşlarınızı istemiyor!

Facebook’taki NASA Meteor Watch’ın belirttiğine nazaran, Natchez kentinin doğusundaki bir bölgede ve Mississippi’deki 84. Otoyol boyunca bulunan bu son uzay kayalarından kimilerinin raporları doğrulandı. Lakin NASA Meteor Watch, “Biz göktaşı insanları değiliz, zira asıl odak noktamız uzay araçlarını ve astronotları meteorlardan korumaktır. Bu nedenle bulabileceğiniz rastgele bir garip kayayı tespit edemeyiz – lütfen bize kaya fotoğrafları göndermeyin, zira yanıt vermeyeceğiz” dedi.

ABD maddelerine nazaran, kendinize ilişkin bir yerde bir göktaşı bulursanız, onun sahibi olursunuz. Yani, uzay kayalarının peşindeki diğer insanların mülke adım atmadan evvel arazinin sahibinden müsaade alınması gerekiyor. Fakat, federal topraklarda bir göktaşı bulunursa, hükümet yetkilileri onun hükümete ilişkin olduğunu düşünür ve 1906 “Tarihi Eserler Yasası”nın bir yorumuna nazaran, federal topraklarda bulunan göktaşları aslında Smithsonian Enstitüsü‘ne ilişkin olur.

Ulusal parklar ve kamu toprakları çoklukla kayaların (veya birçok doğal maddenin) onlardan çıkarılmasını yasaklar, lakin Arazi İdaresi Ofisi çoklukla meteoritlerin birtakım sınırlamalar dahilinde toplanmasına müsaade verir.

NASA Meteor Watch, insanların, St. Louis Washington Üniversitesi’nden Dr. Randy L. Korotev tarafından tasarlanan ve beşerler ellerinde gerçek bir göktaşı olduğundan epey emin olmadan numune gönderilmemesini isteyen bir testi kullanmalarını öneriyor.

Genel olarak, bir göktaşınız olduğunu gösteren dört işaret vardır. İçerisindeki metal varlığı nedeniyle (taşlı göktaşlarında daha düşük ölçülerde olmasına rağmen) çoklukla daha yüksek bir yoğunluğa sahip olurlar ve mıknatısları çekme eğilimindedirler. Ayrıyeten çoklukla sistemsiz bir hale sahip olurlar ve bilhassa taşlı göktaşlarında, yüzeylerinde bir füzyon kabuğu bulunur. Bunun nedeni, bu cisimlerin Dünya atmosferinde seyahat ederken yanıp ve erimeleridir.

Açık renkli kristaller (kuvars Dünya’da yaygın olarak bulunur, lakin Güneş Sistemi’nde diğer hiçbir yerde bulunmaz), kabarcıklar (Dünya’daki volkanik kayaların içinde kabarcıklar vardır, fakat uzay kayalarında yoktur) yahut çizgiler varsa, karşılaştığınız şey bir göktaşı değildir (eğer çizerseniz, iz bırakmamalıdır. Siyah yahut kırmızı bir çizgi, meteoritlerde bulunmayan demir mineralleri manyetit yahut hematit olduğunu gösterir).

Bir göktaşı bulan bireylerin, üniversite araştırma enstitüleri üzere kuruluşlarla irtibata geçmeleri öneriliyor. Lakin, aslında bir göktaşının düşüşünü görmeniz, göktaşının kendisinden daha fazla bilimsel ilgi ve kıymet taşıyabilir. Şayet düşmekte olan bir göktaşı görürseniz, ateş topunun nereden geldiğini ve nereye gitmeye devam ettiğini not almalısınız. Daha sonra fizikî olarak bir modülünü bulursanız, objeyi almadan evvel fotoğrafını çekmeli ve öbür modüller olup olmadığını görmek için etrafa baktığınızdan emin olun. Sonrasında uzmanlarla bağlantıya geçmeniz öneriliyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler