BilimMayıs 31, 2022

NASA’nın Güneş’e gitmek için yeni planı aşikâr oldu: “Yelkenli gemileri” kullanmak!

Yelkenler, binlerce yıldır insanların denizlerde gezmesine yardımcı oluyor. Fakat NASA geleceklerinin dünya dışında olduğuna inanıyor. Uzay ...

Yelkenler, binlerce yıldır insanların denizlerde gezmesine yardımcı oluyor. Fakat NASA geleceklerinin dünya dışında olduğuna inanıyor. Uzay ajansı, bir şov vazifesi için yeni bir güneş yelken sistemi geliştirme planlarını açıkladı.

Difraktif Güneş Yelkeni olarak isimlendirilen proje, NASA Yenilikçi Gelişmiş Konseptler (NIAC) programının III. etabını kazandı. III. etap için seçilen projeler, gerçeğe en yakın olanlar olarak gözüküyor. Yani güneş yelkenleriyle çalışan bir uzay aracı hayali bir mümkünlük değil. Hatta bu tekniğin kimi varyasyonları şimdiden sonuçlara ulaştı.

2010 yılında, Ikaros isimli bir Japon keşif aracı, teknolojiyi uzayda muvaffakiyetle kullanan birinci araç oldu. NASA daha sonra Dünya yörüngesinde dönerken kendi güneş yelkenini açtı.

Yeniden de uzay ajansı, “difraksiyon”un, yani kırınımın yeni teklifin özel bir gücü olduğunu söylüyor. Difraktif Güneş Yelken sistemi, uzay gemilerini hareket ettirmek için güneş ışığından gelen basıncı kullanıyor. Yelkenler, bir açıklıktan geçerken ışığın yayılmasını sağlayan kırınımdan yararlanmak için küçük ızgaralardan yardım alıyor. Sonuç olarak, uzay aracı mevcut güneş ışığı gücünü en üst seviyeye çıkarabiliyor.

Mevcut güneş yelkenleri, güç ve gezinti ortasındaki dengeyi kurmaya çalışırken, yeni konsept hareket kabiliyetinden ödün vermeden itici gücü arttırıyor.

NASA, günümüz teknolojisiyle imkansız bir misyon olan güneşin kutuplarını keşfetmek için bu teknik ile bir uzay aracı göndermeyi planlıyor. Proje başkanı Amber Dubill, “Takımımızın optik, havacılık, klasik güneş yelkenleri ve meta-malzemelerdeki birleşik uzmanlığıyla, bilim adamlarının Güneş’i daha evvel hiç olmadığı üzere görmelerine müsaade vermeyi umuyoruz” diyor.

NASA, bu gayesi gerçeğe dönüştürmek için araştırmacılara 2 milyon dolar kaynak sağlıyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler