BilimMayıs 31, 2022

NASA’nın Mars keşif aracı InSight’tan alacağımız muhtemelen en son selfie de Dünya’ya ulaştı

NASA, InSight Mars aracı tarafından çekilen ve etraftaki regolitle karışan toz kaplı güneş panellerini gösteren son selfie’yi paylaştı. InSight ...

NASA, InSight Mars aracı tarafından çekilen ve etraftaki regolitle karışan toz kaplı güneş panellerini gösteren son selfie’yi paylaştı. InSight vazifesinin bu yıl sona ermesi bekleniyor ve iniş aracı kalan tüm gücünü artık mümkün olduğu kadar çok bilimsel bilgi toplamak için kullanacak.

Geçen hafta düzenlediği basın toplantısında NASA, InSight’ın muhtemelen 2022’nin sonunda tüm operasyonlarını durduracağını duyurdu. Vazifenin sona ermesinin nedeni, güneş panellerinde biriken toz ölçüsünden kaynaklanıyor ve bu örtü uzay aracının çekebileceği güç ölçüsünü sınırlıyor.

InSight üç yıldır Mars yüzeyinde çalışıyor, Mars gökyüzünün imgelerini alıyor ve sismometresini kullanarak Mars sarsıntılarını tespit ediyor. İniş aracı iki yıl boyunca Mars yüzeyini kazmak için “Mole” ısı sondasını kullanmaya çalıştı, lakin delici ucu süngerimsi toprağa sıkışıp kaldı. Bu ayın başlarında, arazi aracı öteki bir gezegende şimdi bilinen en büyük sismik aktiviteyi, Mars’ın iç bölümlerinde bir yerde meydana gelen 5 büyüklüğünde bir zelzelesi kaydetmişti.

Bu son selfie, 24 Nisan’da çekildi ve uzay aracının güneş panellerinde biriken toz ölçüsünü gösteriyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler