BilimHaziran 10, 2022

NASA’nın yeni James Webb uzay teleskobu, uzaydaki birinci kazasını yaşadı

NASA'nın yeni ve en güçlü uzay teleskobu James Webb'e, Mayıs ayının sonunda beklenenden daha büyük bir mikrometeoroid çarptığı ve teleskobun 18 ...

NASA’nın yeni ve en güçlü uzay teleskobu James Webb‘e, Mayıs ayının sonunda beklenenden daha büyük bir mikrometeoroid çarptığı ve teleskobun 18 ana ayna modülünden birinde tespit edilebilir bir hasara neden olduğu açıklandı. Çarpmanın yarattığı görsel bozulmayı misyon grubunun düzeltmesi gerekecek fakat NASA, teleskobun hala tüm vazife ihtiyaçlarını aşan bir düzeyde performans gösterdiğini söylüyor.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST), ajansın cihanın en uzak noktalarına bakmak ve vakit içinde geriye dönerek Büyük Patlama’dan çabucak sonra oluşan yıldızları ve galaksileri görmek için tasarlanmış, inanılmaz derecede güçlü yeni kuşak uzay teleskobu. Yapılması 20 yıldan fazla sürdü ve NASA’ya yaklaşık 10 milyar dolara mal oldu. 2021 yılının başında uzaya fırlatıldı ve Dünya’dan yaklaşık olarak 1,6 milyon kilometre uzaktaki en son gayesine ulaşmadan evvel son derece karmaşık bir açılma sürecinden geçti.

Normalde mühendisler şayet uzaydan gelecek bir tesirden evvelden haber olunmuşsa, JWST’nin ayna ve aygıtlarını hareket ettirerek çarpışmadan kaçınabiliyorlar. Burada sorun, micrometeoroidin bir yağmurun kesimi olmamasıydı. NASA bu çarpmayı “kaçınılması mümkün olmayan bir tesadüf” olarak nitelendirdi. JWST yılları boyunca yalnız başına uzayda duracağından ötürü, NASA mühendisleri aygıtı son derece sağlam inşa ettiler. Çünkü çok uzakta olduğundan ötürü, alçak Dünya yörüngesindeki Hubble Uzay Teleskobu üzere tamirat geçiremiyor.

Çarpmanın JWST’nin operasyonunu etkilemediği görülüyor. Şu anda son ayarların yapılma etabında olduğu teleskobun birinci resmi imajlarını 12 Temmuz’da Dünya’ya göndermesi bekleniyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler