BilimMayıs 15, 2022

Neredeyse her işi kendi yapan işlemci: Tachyum Prodigy, Intel ve AMD’yi tehdit ediyor…

Uzun süren bekleyişin akabinde ABD merkezli Tachyum, CPU, GPU ve TPU fonksiyonlarını tek bir işlemcide birleştiren Prodigy kozmik işlemcisini ...

Uzun süren bekleyişin akabinde ABD merkezli Tachyum, CPU, GPU ve TPU fonksiyonlarını tek bir işlemcide birleştiren Prodigy kozmik işlemcisini piyasaya sürdü. Şirket, ihtilal niteliğindeki yeni işlemcisini geliştirmek için öncelikle nanometre sınıfı çiplerde ve bunların güç verdiği sistemlerde işlemci performans alanını ele geçirmek için yola çıktığını söylüyor.

Prodigy Cloud/AI/HPC harika bilgisayar işlemci çipi, Tachyum’un birinci ticari eseri olmasının yanı sıra en süratli Intel Xeon işlemcinin dört katı performans sunuyor. HPC’de Nvidia H100’den üç kat daha fazla ham performansın yanı sıra AI eğitim ve çıkarım iş yüklerinde altı kat daha fazla ham performansa da sahip.

Tachyum, yeni işlemcisi ile artan bilgi merkezi güç tüketimi, düşük sunucu kullanımı ve durmuş performans ölçekleme sıkıntılarının üstesinden gelmeye hazır olduğuna inanıyor.

Tachyum Prodigy, 16 DDR5 bellek denetleyicisi ve 64 PCIe 5.0 çizgileri ile 5,7 GHz’e kadar çalışan 128 yüksek performanslı birleşik 64 bit çekirdeğe sahip. Şirketin hem hava soğutmalı hem de sıvı soğutmalı data merkezleri için raf tahlilleri geliştirmesi sayesinde tüm bu ham güç bir bilgi merkezinde kolaylıkla kullanılabilir.

Öteki CPU ve GPU tahlillerinden farklı olarak Tachyum’un Prodigy eseri, sıfırdan matris ve vektör sürece için tasarlandı ve yeni işlemci FP64, FP32, TF32, BF16, Int8, FP8 ve TAI dahil olmak üzere pek çok farklı data tipini destekliyor.

Prodigy, daha az güç kullanırken performansı artırarak, karbon ayak izini etkileyici bir halde azaltmanın yanı sıra gibisi görülmemiş bilgi merkezi TCO tasarrufları sunarak sürdürülebilir bilgi merkezi büyümesi meselesinin tahliline de katkı sağlıyor.

Tachyum’un kurucusu ve CEO’su Dr. Radoslav Danilak, yaptığı bir basın açıklamasında şirketin Prodigy işlemcisinin hiper ölçekli bilgi merkezlerini kozmik bilgi süreç merkezlerine dönüştürmeye nasıl yardımcı olacağını açıkladı: “Uzun vakittir, çok ölçekli data merkezlerini gerçek üniversal bilgi süreç merkezlerine dönüştürmek için Moore Yasasını aşma yeteneğimize inandık. Prodigy’nin yayımı ile ihtilali başlattık. Prodigy’nin insan beyni ölçeğinde yapay zekayı etkinleştirirken tıpkı anda bilgi merkezi güç tüketimini ve hiper ölçekli data merkezlerinin ve harika bilgisayar sistemlerinin toplam sahip olma maliyetini düşürme yeteneği, öngörülen 100 milyar dolarlık bir sanayi için bir atılımdır. Prodigy’yi piyasaya sürerek, sadece teknolojiyi ilerletmekle kalmıyor, tıpkı vakitte dünyayı daha yeşil bir yer haline getiriyoruz.

Tachyum’un Prodigy eseri için birinci örneklemeler bu yılın sonlarında başlayacak ve işlemcinin 2023’ün birinci yarısında seri üretime geçmesi bekleniyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler