İnternetHaziran 8, 2022

Netflix, bir büyük serisini daha kaybetmek üzere: Veda tarihi muhakkak oldu!

Kendi akış hizmeti Paramount Plus'ın piyasaya sürülmesinden bu yana Paramount, dizilerini ve sinemalarını yavaş yavaş geri toplayarak rakip yayın ...

Kendi akış hizmeti Paramount Plus’ın piyasaya sürülmesinden bu yana Paramount, dizilerini ve sinemalarını yavaş yavaş geri toplayarak rakip yayın platformlarından çekiyor. En uzun süren vedalardan biri ise, neredeyse on yıldır öbür akış platformlarında yer alan Star Trek dizileri ve sinemalarının genelinde yaşanıyor.

Netflix çok sayıda Star Trek dizisine sahip. Lakin Paramount yavaş bir halde de olsa, birer birer bu dizileri geri çekti. 2019’un sonunda, Star Trek: The Animated Series‘in Netflix’ten ayrılmasıyla başlayan bu süreç, Ekim 2021’de orjinal seriler Star Trek: Enterprise ve Star Trek: Voyage‘ın ayrılması ile devam etti. Akabinde, bu yıl Nisan ayında Netflix aboneleri Star Trek: The Next Generation‘a veda etti ve artık, bir dizi için de bir veda tarihimiz var.

Star Trek: Deep Space Nine, platformda birinci defa görülmesinden tam on yıl sonra, 2 Temmuz’da Netflix’ten ayrılacak. Deep Space Nine, 1993 ve 1999 yılları ortasında yedi dönemde 176 kısım olarak yayınlandı. Dizide Avery Brooks, René Auberjonois, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Colm Meaney, Armin Shimerman, Alexander Siddig ve Nana Visitor rol aldı.

Dizide, keşfedilen uzayın uzak noktalarındaki kararlı bir solucan deliğinin çabucak yanında bir karakolun yakınında konuşlanmış bir uzay gemisi olan Deep Space Nine’daki mürettebatın maceraları anlatılmaktaydı.

24. yüzyılda geçen dizide mürettebat, Bajor isimli bir gezegeni ve istasyonu istenmeyen ziyaretçilerden korumakla görevlendirilmiş Kaptan Benjamin Sisko‘nun komutası altında. Fakat, doğal olarak, direkt keşfedilmemiş bölgeye giden bir kısayol olan solucan deliğini keşfettikten sonra, Sisko ve mürettebatı, ortaya çıkan tüm düşman makûs adamların üstesinden gelmeye çalışırken işlerini durdururlar.

Rotten Tomatoes’da %91 ile en güzel notu alan Star Trek serilerinden biri olan Deep Space Nine’ın ayrılışı, 10 yıl sonra birinci kere yakında Star Trek’siz kalacak olan Netflix için sahiden bir devrin sonu manasına geliyor.

Şimdilik, Star Trek: The Animated Series hariç tüm gösteriler memleketler arası olarak Netflix’te kalmaya devam edecek. Lakin, Paramount Plus’ın bu yaz İngiltere’de ve anakara Avrupa’da yakında piyasaya sürülmesiyle, nispi olarak kısa bir müddet içerisinde bu durum değişecek.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler