İnternetHaziran 2, 2022

Netflix”in şifre paylaşmayı engelleme planında işler düzgün gitmiyor

Netflix’in son vakitlerde çok da parlak günler geçirmediği bir gerçek. Abone kayıpları ve daha fazla kaybın bekleniyor olması, akış devini yeni ...

Netflix’in son vakitlerde çok da parlak günler geçirmediği bir gerçek. Abone kayıpları ve daha fazla kaybın bekleniyor olması, akış devini yeni tahliller bulmaya itiyor. Bu tahlillerden biri de, bilindiği üzere şifre paylaşımını engellemekten geçiyor.

Şirket, daha evvel şifre paylaşımını paralı yapacağını açıklamıştı. Lakin bunu, test edilen ülkelerde tam da istedikleri üzere gerçekleştirebilmiş değiller. Peru’dan şifre paylaşımı için başvurmuş olan aboneler Netflix’in “ev ahalisi” tarifini çok açık bulmadıklarını ve farklı fiyatlandırmanın tam olarak nasıl gerçekleştirildiğini hala anlayamadıklarını söylüyorlar.

Teknoloji haber sitesi Rest of World, Netflix’in Mart ayında Peru’daki müşterilerinden ödeme yapmalarını isteyeceğini açıklamasının akabinde ülkedeki bir düzineden fazla Netflix kullanıcısıyla gayri resmi bir anket yaptı. Kullanıcılara hesap şifrelerini konutlarının dışında paylaşmak için ekstra para ödemek isteyip istemedikleri soruldu. Orta ve Güney Amerika, Netflix’in kullanıcı başına en düşük gelirini temsil ediyor.

Ankete katılan abonelerin çoğunluğu yeni maliyetler hakkında bir ileti almadıkları söylüyor. Kimi kullanıcılar ise maliyetin yükseldiğini, bu yüzden de Netflix hesaplarını kapattıklarını belirtiyorlar. Bir kısım kullanıcı ise rastgele bir süreç yapmadan şifrelerini paylaşmaya devam ettiklerini ve Netflix’in rastgele bir fiyat artışı talep etmediğini vurguluyor.

Hasılı Netflix’in şifre paylaşımı için ek fiyat talep ettiği abonelik planında işler şimdilik pek de uygun gitmiyor üzere görünüyor. Hem Netflix’in kendini yeteri kadar anlatamaması bir sorun oluşturuyor, hem de esasen kıymetli olduğu söylenen abonelik fiyatlarına bir de ek kullanıcı fiyatı yansıtılması planı ilgi görmenin çok uzağında kalıyor.

Bakalım Netflix, bu planını daha cazibeli hale getirecek adımlar atmayı deneyecek mi? Birlikte göreceğiz…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler