İnternetHaziran 9, 2022

Netflix’ten sıra dışı bir atak: Formula 1 yarışlarını Netflix mi yayınlayacak?

Formula 1 tarihinin en tanınan periyotlarından birini yaşarken, Netflix de bu popülerlikten daha fazla faydalanmak istiyor üzere gözüküyor ...

Formula 1 tarihinin en tanınan periyotlarından birini yaşarken, Netflix de bu popülerlikten daha fazla faydalanmak istiyor üzere gözüküyor.

Büyük bir muvaffakiyet yakalayan Drive to Survive serisiyle sporun denizaşırı itibarını artıran akış hizmeti, 2023’ten itibaren F1 yarışlarını yayın hakları için rakip yayıncılar NBCUniversal ve ESPN ile bir ihale savaşına katıldı.

Disney’e ilişkin olan ESPN, 2017’den beri ABD’de F1 yayın lisansına sahipken, Comcast’e ilişkin NBCUniversal ondan evvelki beş yıl boyunca bu hakka sahipti. NBCUniversal’ın Birleşik Krallık kolu olan Sky, şu anda 2024’e kadar Birleşik Krallık ve İrlanda’da F1 yayın haklarını elinde bulunduruyor.

ESPN’in ABD’ye özel muahedesi 2022’nin sonunda sona eriyor ve Business Insider, Formula 1 işverenlerinin bölgede 100 milyon dolar değerinde yeni bir mutabakat yapmaya çalıştığını bildirdi. ESPN’in 70 milyon dolarlık bir açılış teklifi sunduğu belirtilirken, Netflix yahut NBCUniversal ise görüşmelere iştiraklerinin kapsamını kamuya açıklamadı.

ESPN yöneticisi John Suchenski, Business Insider’a yaptığı açıklamada “Agresif bir formda yenilenmeyi sürdürüyoruz – kesimde eşi gibisi olmayan bir dağıtım paketimiz ve aktiflik sunumumuz olduğunu düşünüyoruz… Bu karşılıklı fayda sağlayan bir alaka oldu” diyor ve ekliyor: “Anlaşılır bir biçimde Formula 1 öteki seçeneklere de bakıyor.

Business Insider kaynaklarına nazaran Netflix bu seçeneklerden biri. Yayın devinin aylardır Formula 1 işverenleriyle görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Der Spiegel ile 2021 röportajında, şirketin eş CEO’su Ted SarandosBirkaç yıl evvel Formula 1’in hakları satıldı. O sırada biz teklif verenler ortasında değildik. Bugün olsa düşünürdük” demişti.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler