İnternetMayıs 31, 2022

Nokia CEO’sundan merak ettiren enteresan açıklama: “6G geliyor lakin başrolde bu kere akıllı telefonlar olmayacak”

Nokia CEO'su Pekka Lundmark, 6G taşınabilir ağlarının bu on yıl içerisinde faaliyete geçmesini bekliyor fakat o sırada akıllı telefonların artık ...

Nokia CEO’su Pekka Lundmark, 6G taşınabilir ağlarının bu on yıl içerisinde faaliyete geçmesini bekliyor fakat o sırada akıllı telefonların artık “en ortak arayüz” olacağını düşünmüyor.

Bugün Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda bir panelde konuşan Lundmark, 6G’nin 2030 civarında ticari piyasaya girmesini beklediğini söyledi. Finlandiya merkezli Nokia, telefonların ve başka internet özellikli aygıtların birbirleriyle irtibat kurmasını sağlayan telekom ağları kuruyor.

Lundmark, dünyanın akıllı telefon kullanmaktan akıllı gözlük ve yüze takılan öteki aygıtları kullanmaya ne vakit geçeceğini düşündüğü sorulduğunda 6G gelmeden evvel olacağını söylüyor: “O vakte kadar, bugün bildiğimiz akıllı telefon katiyetle artık en yaygın arayüz olmayacak. Bunların birçok direkt bedenimizin içine işlenecek.

Bu cümle ile tam olarak söylemek istediği teknolojiyi açıklamamış olsa da, Elon Musk’ın Neuralink’i üzere birtakım şirketler, beyne implante edilebilecek ve makineler ve öteki beşerlerle bağlantı için kullanılabilecek elektronik aygıtlar üretmeye çalışıyor. Daha kolay bir düzeyde bakıldığında, çipler insanların parmaklarına yerleştirilebilir ve eşyaların kilidini açmak için kullanılabilir.

Bir öteki ihtimal olarak bakıldığında da Meta, Google ve Microsoft üzere ABD teknoloji devlerinin, bir gün akıllı telefonun yerini alabilecek yeni güçlendirilmiş gerçeklik başlıkları üzerinde çalıştıkları görülüyor.

Tıpkı panelde konuşan Google CFO’su Ruth Porat, “Güçlendirilmiş gerçekliğin en büyük avantajlarından birinin aslında burada, Dünya’daki problemleri çözmek olduğuna inanıyoruz. Gözlük takmak ve gözlükle konuşurken çeviri yapabilmek üzere şeyler olacak. Bunlar çok yakınımızda” dedi.

Google daha evvel Google Glass isimli bir AR aygıtını piyasaya sürdü, lakin bu aygıt beklenilen ilgiyi görmeyince piyasadan ayrıldı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler