BilimMayıs 11, 2022

Okyanusun tabanında keşfedilen “sarı taşlı yol” görenleri şaşırtıyor

Hawaii Adaları'nın çabucak kuzeyindeki derin deniz sırtında yapılan bir keşif, sarı taşlı bir yola benzeyen eski, kurumuş bir göl yatağını ortaya ...

Hawaii Adaları’nın çabucak kuzeyindeki derin deniz sırtında yapılan bir keşif, sarı taşlı bir yola benzeyen eski, kurumuş bir göl yatağını ortaya çıkardı. Ürkütücü sahne, şu anda Papahānaumokuākea Ulusal Deniz Anıtı (PMNM) içindeki Liliʻuokalani sırtını araştıran keşif gemisi Nautilus tarafından tesadüfen bulundu.

PMNM, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ulusal parkların toplamından daha büyük olan alanıyla, dünyanın en büyük deniz müdafaa alanlarından biri ve deniz tabanının sırf yüzde 3’ü keşfedilmiş durumda. Ocean Exploration Trust (Okyanus Keşif Vakfı) araştırmacıları, dalgaların 3.000 metreden daha altında uzanan bu yabanî tabiatın sonlarını zorluyor ve bu keşifler herkes tarafından izlenebiliyor.

Araştırmacılar her gün, tüm gün boyunca canlı manzaralar sağlıyor ve YouTube’da yakın vakitte yayınlanan öne çıkan bir görüntü, derin deniz aracını kullanan araştırmacıların Oz yolunda ilerledikleri bir anı yakalıyor.

Radyodaki bir araştırmacının “Atlantis’e giden yol” diye haykırdığı duyuluyor. Öbür bir ses “Sarı taşlı yol mu?” diye karşılık veriyor. Kadronun öteki bir üyesi, “Bu nitekim tuhaf” diye kendi yorumunu ekliyor.

Araştırmacılar tarafından Nootka deniz dağının doruğunda keşfedilen göl yatağı, okyanusun yaklaşık bin metre altında olmasına karşın şaşırtan derecede kuru görünüyor. Grup, radyoda yerin neredeyse soyulabilecek “pişirilmiş kabuk” üzere göründüğünü not ediyor.

Küçük bir kısmında, volkanik kaya, şaşırtan derecede taş tuğlalara benzeyen bir formda çatlamış yahut kırılmış olarak görülüyor. YouTube görüntüsünün alt yazısında, “90 derecelik eşsiz kırıklar, büyük olasılıkla bu fırınlanmış kısımda birden fazla patlamadan kaynaklanan ısıtma ve soğutma gerilimiyle ilgilidir” deniliyor.

Bu imaj birinci bakışta çarçabuk yeni bir dünyaya giden bir yol ile karıştırılabilir. Ve bir bakıma, bu yorumda doğruluk olduğunu söyleyebiliriz.

E/V Nautilus bizi gezegenimizin daha evvel hiç görmediğimiz kısımlarına yanlışsız bir seyahate çıkarıyor. Taş yolu takip etmek, gerçek istikamete gittiğimizin ve yakında Dünya’nın saklı jeolojisi hakkında çok daha fazlasını öğrenebileceğimizin bir işareti olarak yorumlanabilir.

2022 E/V Nautilus seferi hakkında daha fazla bilgiyi buradan (İngilizce) okuyabilirsiniz…

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler