OpenAI, Gelen Eleştirileri Dinledi: Verileriniz İşlenmeyecek

openai gelen elestirileri dinledi verileriniz islenmeyecek aCk65jlm

ChatGPT ve DALL-E 2 gibi yapay zekâların geliştiricisi OpenAI, pek çok kişiyi sevindiren herkese açık API haberiyle birlikte bir haber daha duyurdu. Şirket, gelen eleştirilerin ardından API ile kendi sunucularına gelen verileri, yapay zekâyı geliştirmek için kullanmayacağını açıkladı.

Yeni kararla birlikte ChatGPT ve diğer sistemlerin API’larından faydalanan hizmetlerden elde edilen veriler, OpenAI tarafından işlenemeyecek. Fakat bu seçim, API’ı kullanan geliştiricilerin tercihine bağlı olacak. Geliştiriciler, isterlerse OpenAI’ın verilerden faydalanmasına izin verebilecek.

İyi de bu eleştiriler neydi?

4942bfa2d3753b72ae76f58d2f2ed4883353fbda

OpenAI’ın API’larından faydalanan geliştiriciler, uzun süredir şirketin kendi geliştirdikleri uygulamalardan faydalanıyor olmasından yakınıyordu. Geliştiricilere göre bu durum hem bir güvenlik riski oluşturuyor, hem de üçüncü taraf üzerinden veri alarak kazanç sağlıyordu.

OpenAI da aslında kendisine üçüncü taraflardan gelen verileri de işlediğinden önemli bir uyarıda bulunuyordu. Şirket, kullanıcılara ChatGPT üzerinden hassas bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini, kendilerinin bu bilgileri içeren istekleri silemediklerini söylüyordu.