Opera’ya ChatGPT Geldi: Uzun Yazıların Özetlerini Sunacak

operaya chatgpt geldi uzun yazilarin ozetlerini sunacak bNVADyDb

Popüler internet tarayıcıları arasında yer alan Opera, ChatGPT ile ilgili önemli bir adım attı. Geliştirici ekip, ChatGPT’yi Opera’ya entegre enden bir eklenti oluşturdu. Bu eklenti, yazıların ChatGPT tarafından otomatik olarak özetlenmesini sağlıyor.

Opera’nın yeni eklentisi oldukça basit bir kullanım imkanı sunuyor. Bir makale Opera ile açıldığında, sağ üstteki ‘özetle’ butonuna tıklandığında makalenin nispeten kısa bir özeti oluşturuluyor.

Eklentinin Türk kullanıcıların işine yarayıp yaramayacağı henüz belli değil

ef35a15e2f445513515fff5a467931089824d014

Opera’nın henüz test aşamasında olan makale özetleme özelliği, şu an için Türkiye’de kullanılabilir değil gibi görünüyor. Hal böyle olunca özelliğin Türkçe makaleler için destek verip vermeyeceğini deneyimleyemedik. Ancak ChatGPT’nin Türkçe dil desteği sunduğunu düşünürsek özelliğin Türkiye’de de kullanıma sunulma ihtimalinin epey yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

Geliştirilen özellik ile ilgili açıklamalarda bulunan Opera yöneticilerinden Per Wetterdal, bunun yeni bir başlangıç olduğunu belirtti. Opera’nın Eş CEO’su Song Lin tarafından yapılan açıklamalarda ise üretken yapay zekalara karşı ciddi bir ilgi olduğunu ve tarayıcıların buna kayıtsız kalamayacağını, yapay zeka destekli web deneyimi için Opera olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Opera’nın ChatGPT desteği ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz: