Otomobil Markları, iPhone’ları Araba Anahtarına Dönüştürecek

otomobil marklari iphonelari araba anahtarina donusturecek Em1LBzVK

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2020’de tanıttığı iOS 14 ile iPhone’lara dikkat çeken bir özellik getirmişti. Bu özellik, bir iPhone’un araba anahtarı olarak kullanılabilmesini mümkün kılıyordu. Yani araç sahiplerinin start/stop özellikli araçlarına binmek ve çalıştırmak için anahtara ihtiyacı kalmayacaktı. Cepteki iPhone, bilekteki Apple Watch, bu işi yapabilecekti.

Ancak bu özellik, aradan geçen yıllara rağmen pek de yaygınlaşmadı. Sadece BMW, Kia ve Genesis gibi birkaç marka, Apple’ın bu özelliğinden faydalanmak için kolları sıvadı. Yaşanan yeni bir gelişme ise Apple’ın bu konuda çok hevesli olduğunu gözler önüne seriyor. Zira şirket, yeni bir uygulama ile dijital anahtar özelliğinin yaygınlaşması için otomobil üreticilerinin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Yeni bir test uygulaması, isteyen tüm otomobil şirketleri için erişime açıldı!

1aa02a823ee94de6113493245edbca76a5624539

Apple, otomobil şirketleri için yeni bir uygulama oluşturdu ve bunu ücretsiz olarak yayınladı. “Car Keys Tests” olarak isimlendirilen bu uygulama, Apple’ın “MFi” olarak isimlendirilen sertifika programına dahil olan tüm otomobil şirketleri tarafından aktif olarak kullanılabilecek. Peki bu uygulama tam olarak ne işe yarayacak?

Dijital anahtar uygulamasına geçiş yapmak isteyen tüm otomobil üreticileri, Car Keys Tests uygulamasına kolaylıkla erişim sağlayabilecekler. Şirketlerin yapacakları yazılım çalışmaları, bu uygulama üzerinden hızlıca test edilecek. Böylelikle sadece sözünü ettiğimiz otomobil üreticileri değil, Peugeot, Toyota veya Opel gibi dileyen tüm markalar, dijital anahtar hizmeti sağlayabilir hale gelecekler. Bu hamle ile Apple ile otomobil üretici arasında resmi bir iş ortaklığı kurulmasına gerek kalmamış olacak.