Photoshop’ta Bazı Renkleri Kullanmak Ücretli Oldu!

photoshopta bazi renkleri kullanmak ucretli oldu qPMZyr2y

Tasarım araçlarında kullandığımız renkler aslında sadece belirli düzende sıralanan sayısal ifadelerin bir karşılığı olsa da, bazı özel renkler çeşitli lisanslara ve markalamalara tabi tutulabiliyor. Bu renkler arasında pek çok sektörde sıkça kullanılan ‘Pantone’ renkleri de yer alıyor.

‘Pantone Matching System’ bünyesinde özel olarak sunulan renkler, bugün çarpıcı bir gelişmeyle gündeme geldi. Photoshop içinde ücretsiz olarak sunulan bu renkler artık ücretli oldu.

Pantone renkleri Photoshop’ta ücretli oldu!

a8f9bd8285726428559831bdd64519dd9926714a

Pantone’un iş modelinde değişikliğe gitmesiyle birlikte Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi uygulamaların kütüphanesinde bulunan Pantone renkleri ücretli oldu. Bu renkleri kullanmak isteyen kullanıcılardan aylık 15 dolar, ya da yıllık 90 dolar ücret istenmeye başladı.

Üstelik bu lisansa sahip olmayan kullanıcılar, daha önceki projelerinde de bu renkleri kaybetmeye mahrum bırakıldı. Kullanıcılar, Pantone renklerini kullandıkları önceki projelerini açtıklarında lisans uyarısıyla karşılaştı. Lisans alınmadığı takdirdeyse projedeki Pantone renklerin yerini siyah renk aldı.

Tabii aslında bu suç Adobe’a ait değil. Kullanıcıları renkleri kullanmak için para vermeye zorunlu kılan bu değişiklik, Pantone tarafından yapıldı.