Radyoları Yapay Zekanın Eline Geçirecek Yeni Teknoloji

radyolari yapay zekanin eline gecirecek yeni teknoloji l9b7QZR7

Derin öğrenme yöntemiyle eğitilen GPT-3 dil modeli, çıktığı gibi en popüler yapay zekâ aracı haline gelen sohbet robotu ChatGPT gibi yapay zekâların da çıkışına yol açtı. Fakat bu model, pek çoğumuzun tahmin edemeyeceği bir yerde de karşımıza çıktı.

Virgin Radio ve daha pek çok büyük yayıncıyla yazılım hizmeti konusunda iş birliği yapan Futuri, radyoların tamamen yapay zekâ tarafından yürütülmesini sağlayan teknolojisini duyurdu. RadioGPT adıyla çıkış yapan radyo, dinleyicilerine sunacağı içerikleri kendisi keşfediyor ve sunuyor.

Tamamen yapay zekâ kontrolündeki radyolar yakında geliyor:

349713500942f05029a3256ec5b9953ce29202d7

RadioGPT, TopicPulse teknolojisi ile Facebook, Twitter, Instagram ve 250 binden fazla haber ve bilgi kaynağını tarıyor, trend olan başlıkları belirliyor. Ardından bu başlıklar üzerine GPT-3 ile bir metin oluşturuluyor ve bu metin, yapay zekâ tarafından üretilen ses ile dinleyicilere okunuyor.

RadioGPT, tek bir radyo istasyonunda kullanılmayacak. Yapay zekâ, isteyen radyo istasyonları tarafından kullanılabilecek. Üstelik istasyonlar, yapay zekânın üreteceği programların tek, iki veya üç kişilik sunucularla yapılıp yapılmayacağını bile belirleyebilecek.

Sadece radyo programları da değil, sosyal medya paylaşımları da yapabiliyor:

RadioGPT, radyo sunumunun yanı sıra sosyal medya paylaşımları, blog yazıları ve diğer yazılı içerikleri de hazırlayabiliyor. Hatta TopicPulse Instant Video, trend olan bir konu başlığına dair sosyal medyada paylaşılmak üzere video bile üretebiliyor.

RadioGPT’nin beta sürümü, şimdiden Alpha Media ve Rogers Sports & Media yayıncıları tarafından kullanılmaya başladı. Yapay zekânın test radyosuna buradan ulaşabilirsiniz.