İnternetHaziran 3, 2022

Rus hükümeti, kendi koydukları internet yasaklarını atlatmak için VPN’lere servet dökmüş

Rus devlet kurumları, Ukrayna'nın işgalinin başlangıcından bu yana Rus hükümeti tarafından uygulanan internet sansürünü aşmak için Sanal Özel Ağ ...

Rus devlet kurumları, Ukrayna’nın işgalinin başlangıcından bu yana Rus hükümeti tarafından uygulanan internet sansürünü aşmak için Sanal Özel Ağ (VPN) hizmetlerine büyük harcamalar yapıyor. Öbür bir deyişle, Rus hükümeti, kendi koyduğu yasağı aşmak için VPN’lere güveniyor.

Top10VPN kısa müddet evvel Rusya’nın Federal Hazine tarafından yönetilen resmi kamu alımları data tabanını yakından inceledi. İronik bir formda, datalara erişmek için bir VPN kullanan grup İngiltere’den erişim sağlayamıyordu.

Site, Rus hükümet firmalarının 24 Şubat’ta işgalin başlangıcından bu yana VPN teknolojisi için toplam kıymeti 807 milyon ruble (yaklaşık 9,8 milyon dolar) olan 236 mukavele imzaladığını belirledi.

Ayrıyeten, Moskova merkezli kamu ihale kanunu tarafından düzenlenen devlet kurumları ve şirketler, öbür tüm bölgelerden daha fazla, 196 milyon ruble (yaklaşık 2,4 milyon dolar) harcadı. Krasnoyarsk, 1.8 milyon dolarlık harcamayla ikinci büyük harcamaya sahip bölge oldu.

Araştırmacılar, dataların bölümlere nazaran ayrılmasının akabinde en çok harcamayı yasama kurumlarının (2,3 milyon dolar), akabinde BT ve irtibat kurumlarının (1,9 milyon dolar) ve sıhhat ve acil durum hizmetlerinin (1,5 milyon dolar) yaptığını tespit etti.

Ukrayna’daki savaş biri fizikî, oburu dijital iki farklı cephede yürütülüyor. Siber dünyada, daima DDOS atakları, fidye yazılımları, sızıntılar ve başka akın biçimlerinin yanı sıra bir medya/propaganda savaşı yaşanıyor.

Rus hükümeti, vatandaşlarını batı medyasından uzak tutmak ve olaylara Batılı bakış açısıyla yaklaşmalarını önlemek için 1.500’den fazla web sitesini engelledi. Ülkedeki birçok vatandaş, manileri aşmak ve Rus olmayan web sitelerine erişmek için VPN hizmetlerine başvurdu ve bu, VPN uygulamalarına olan talebin savaş öncesi düzeylere kıyasla %2.692 oranında artmasına neden oldu.

Rusya, ülkedeki VPN trafiğini engellemek için daima bir gayret içerisinde üzere gözüküyor. Fakat, bilhassa devlet çalışanlarının da VPN kullandığını bilerek, bu çabayı sonuna kadar götürmeyi hedefleyip hedeflemediği şimdi belirli değil…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler