BilimMayıs 20, 2022

Rus uzay çöpleri, bir kere daha büyük bir kazaya neden oluyordu: “Direkten dönen” bu defa, Sentinel-1A uydusu oldu

Uzayda son yıllarda heyecanlandırıcı gelişmelere şahit oluyoruz. Yeni keşif ve muvaffakiyetler keyifli edici olurken, kuşkusuz vakit zaman ...

Uzayda son yıllarda heyecanlandırıcı gelişmelere şahit oluyoruz. Yeni keşif ve muvaffakiyetler keyifli edici olurken, kuşkusuz vakit zaman başarısızlıklar ve felaketlerle de karşılaşıyoruz. SpaceX’in elde ettiği muvaffakiyetlerin ardında, tekraren defa düşen roketlerin başarısızlıkları yatarken, bazen hiçbir şey planlandığı üzere gitmeyebiliyor. Sentinel-1A uydusunun karşılaştığı görüntü üzere…

Sentinel-1A, 2014 yılında Avrupa radar görüntüleme uydusu olarak Avrupa Birliği’nin Kopernik programının bir kesimi niteliğinde petrol sızıntılarını algılamak, yüzey değişikliklerini takip etmek ve doğal afetlere müdahalelerde yardımcı olmak için, yani Dünya’yı uzaydan müşahede hedefiyle yörüngeye gönderilmişti. O günden bu yana işini sıkıntısız yerine getiren Sentinel-1A, geçtiğimiz pazartesi günü ise yok olmanın eşiğine geldi.

Uydunun denetimini elinde bulunduran ESA Operations tarafından yapılan açıklamaya nazaran, geçtiğimiz pazartesi günü Sentinel-1A bir Rus uzay enkazı ile karşılaşmış ve uzaktan yapılan müdahale ile son anda çarpışmaktan kurtulmuş. ESA Operations attığı tweet’te, “Bu tip çarpışmalardan kaçınma operasyonları, maalesef Vazife Kontrol’de rutin bir çalışmadır ve gruplarımız yüksek riskli olaylara reaksiyon verme konusunda güzel pratiğie sahiptir” halinde bir açıklamada bulundu.

ESA, olay esnasında Sentinel-1A uydusunun yörüngesini 140 metre değiştirmiş ve böylelikle çarpışmadan kaçınmayı başarmış.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler